Tavuk yumurtası protein ve diğer besin kaynakları açısından uygun fiyatlı bir besindir. Ayrıca doğal olarak kolesterol bakımından da zengindir. Ancak yumurtadaki kolesterol, trans ve doymuş yağ içeren kolesterollü diğer yiyeceklerin yaptığı gibi kolesterol seviyelerini yükseltmiyor gibi görünmektedir.

Bazı çalışmalar yumurta tüketimi ve kalp hastalığı arasında bir bağlantı bulmuş olsa da bu bulguların başka nedenleri olabilir. İnsanların genel olarak yumurtayla birlikte yedikleri pastırma, sosis ve jambon gibi yiyecekler, kalp hastalığı riskini yumurtadan daha fazla artırabilir. Ayrıca yumurta ve diğer yiyeceklerin pişirilme şekli -özellikle sıvı yağda veya tereyağında kızartılmışsa- kalp hastalığı riskinin artmasında yumurtanın kendisinden daha fazla rol oynayabilir.

Sağlıklı insanların çoğu, kalp hastalığı riskini artırmadan haftada yedi yumurta yiyebilir. Bazı araştırmalar bu düzeydeki yumurta tüketiminin belirli inme türlerini ve körlüğe yol açabilen maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) adı verilen ciddi bir göz rahatsızlığını önlemeye bile yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Fakat şeker hastalığınız varsa, bazı araştırmalar haftada yedi yumurta yemenin kalp hastalığı riskini artırdığını gösteriyor. Ancak diğer araştırmalar aynı bağlantıyı bulamadı. Yine de başka araştırmalar, yumurta yemenin ilk etapta diyabet geliştirme riskini artırabileceğini öne sürüyor. Yumurta, diyabet ve kalp hastalığı arasındaki tam bağlantıyı bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sağlık profesyonelleri diyetle alınan kolesterolü günde 300 miligramın (mg) altında tutmayı amaçlayarak alımın olabildiğince az olmasını öneriyorlar. Bir büyük yumurtada yaklaşık 186 mg kolesterol vardır ve tümü yumurta sarısında bulunur.

Yumurtayı seviyorsanız ama kolesterol almak istemiyorsanız, sadece yumurta beyazını tüketebilirsiniz. Yumurta akı kolesterol içermez ancak yine de protein içerir.

Francisco Lopez-Jimenez, M.D.

Çevirmen: Hilal Bakkaloğlu

Editör: Eren Örmeci

Metnin yayınlanma tarihi: 09.01.2020

Çeviri Tarihi: 02.11.2020

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir