Yüksek Proteinli Diyetler Kilo Vermek İçin Güvenli Midir?

Çoğu sağlıklı insan için, yüksek proteinli bir diyet, özellikle kısa bir süre uygulandığında genellikle zararlı değildir. Bu tür diyetler, kendinizi daha tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, uzun vadede karbonhidrat kısıtlaması olan yüksek proteinli bir diyet uygulamanın riskleri hala araştırılmaktadır. Yüksek proteinli bir diyet uzun süre uygulanırsa birkaç sağlık sorunu ortaya çıkabilir:

  • Bazı yüksek proteinli diyetler karbonhidrat alımını o kadar kısıtlar ki, beslenme yetersizliği veya yetersiz lif ile sonuçlanabilir ve bu da ağız kokusu, baş ağrısı ve kabızlık gibi sorunlara neden olabilir.
  • Bazı yüksek proteinli diyetler, kalp hastalığı riskinizi artırabilecek kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri gibi yiyecekleri içerir.
  • Yüksek proteinli bir diyet, böbrek hastalığı olan kişilerde böbrek fonksiyonunu kötüleştirebilir çünkü vücudunuz protein metabolizmasının tüm atık ürünlerini ortadan kaldırmakta güçlük çekebilir.

Yüksek proteinli bir diyet uygulamak istiyorsanız, proteininizi akıllıca seçin. Soya proteini, fasulye, fındık, balık, derisiz kümes hayvanları, yağsız sığır eti, domuz eti ve az yağlı süt ürünleri iyi seçenekler arasında yer alır. İşlenmiş etlerden kaçının.

Yediğiniz karbonhidratların kalitesi de önemlidir. Diyetinizden işlenmiş karbonhidratları kesin, tam tahıllar, sebze-meyveler gibi lif ve besin açısından yoğun karbonhidratları seçin.

Zayıflama diyetine başlamadan önce doktorunuzla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. Böbrek hastalığınız, diyabetiniz veya diğer kronik sağlık durumunuz varsa bu özellikle önemlidir.

Son olarak, özellikle önceki yeme tarzınıza dönerseniz kilo vermenin geçici olabileceğini unutmayın. En iyi beslenme planı, uzun vadede sadık kalabileceğinizdir.

Katherine Zeratsky, R.D., L.D.

Çevirmen: Hilal Bakkaloğlu

Editör: Eren Örmeci

Kaynak: Mayo Clinic

 

Metnin Yayın Tarihi: 02.07.2020

Çeviri Tarihi: 04.09.2020

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir