Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu Nedir? Sağlık Sorunları Nelerdir?

Yüksek fruktozlu mısır şurubu gazlı içecekler ve meyve aromalı içeceklerdeki yaygın kullanılan bir tatlandırıcıdır. Yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanımı arttıkça, obezite ve ilgili sağlık sorunları da artmaktadır. Bazı kişiler bir bağlantı olup olmadığını merak etmektedir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu kimyasal olarak sofra şekerine benzemektedir.  Bununla birlikte, vücudun yüksek fruktozlu mısır şurubunu sofra şekerinden farklı şekilde ele alıp almadığına ilişkin tartışmalar vardır.

Şu anda yüksek fruktozlu mısır şurubunun diğer tatlandırıcı tiplerinden daha az sağlıklı olduğunu söylemek için yeterli kanıt yoktur.

Bununla birlikte, her türlü çok fazla ilave şekerin -yüksek fruktozlu mısır şurubu da dahil-, istenmeyen kalori alımına bağlı olarak kilo alımı, tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve yüksek trigliserit seviyeleri gibi sağlık sorunlarına sebep olabildiği bilinmektedir.  Tüm bunlar kalp hastalığı riskinizi artırmaktadır.

Amerikalılar için Beslenme Rehberi, ilave şekeri azaltmayı ve toplam günlük kalorinin yüzde 10’undan fazla şeker alımını sınırlandırmayı önermektedir. Amerikan Kalp Derneği, kadınların herhangi bir kaynaktan günde 100 kaloriden fazla erkeklerin ise günde 150 kaloriden fazla ilave şeker almamasını önermektedir. Bu, kadınlar için yaklaşık 6 çay kaşığı ve erkekler için 9 çay kaşığı şekere denk gelmektedir.

Sağlığınızla ilgili endişeleniyorsanız en iyi taktik, türü fark etmeksizin ilave şekeri azaltmaktır.

Çevirmen: Şevkiye Çavuşoğlu

Editör: Eren Örmeci

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir