Ne yersen osun, ama bu ne anlama geliyor? Yediklerinizin vücudunuzdaki inflamasyonu nasıl etkilediğini ve bunun sağlığınız için ne anlama geldiğini öğrenin.

“Anti-inflamatuar diyet” terimi, bugünlerde beslenme konularında sık sık gündeme geliyor. Peki inflamasyon neden bizim için kötüdür? Ve besinlerin bununla ne ilgisi vardır?

İnflamasyon, vücudunuzun enfeksiyon veya yaralanmaya verdiği normal tepkidir. İnflamasyon gerçekleştiğinde hasar görmüş olan dokunuz, beyaz kan hücrelerine hasarı onarmaya başlamasını söyleyen kimyasallar salar. Bazen iltihap düşük derecelidir, vücuda yayılır ve kronikleşir. Bu kronik iltihaplanma vücudunuza zarar verebilir. Atardamarlarınızda kalp hastalığı ve felç riskini artırabilecek plak birikmesinde rol oynayabilir. Aynı zamanda daha yüksek kanser riski, diyabet ve diğer kronik durumlar ile ilişkilidir.

Yedikleriniz nasıl faydalı veya zararlı olabilir?

Markette yaptığınız seçimler, vücudunuzdaki inflamasyon üzerinde etkili olabilir. Bilim adamları, gıdanın vücudun inflamasyon süreçlerini nasıl etkilediğini halen çözmeye çalışıyorlar, ancak çok az şey biliniyor.

Araştırmalar, yediklerinizin kanınızdaki iltihaplanma belirteci olan C-reaktif protein (CRP) düzeylerini etkileyebileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, işlenmiş şekerler gibi bazı yiyeceklerin kronik inflamasyon riskini artırabilecek iltihaplı habercilerin salınmasına yardımcı olması olabilir. Meyveler ve sebzeler gibi diğer yiyecekler, vücudunuzun iltihaplanmayı tetikleyebilecek oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olur.

Anti-inflamatuar besinler, sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecek besinlerle aynıdır. Bu nedenle, inflamasyonda beslenmenin komplike veya kısıtlayıcı olmasına gerek yoktur.

Anti-inflamatuvar beslenme için basit temel kurallar:

  • Daha fazla bitkisel beslenin. Bitkisel besinler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu anti-inflamatuar besin öğelerine sahiptir. Bu yüzden gökkuşağı meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller başlangıç için en iyisidir.
  • Antioksidanlara odaklanın. Antioksidanlar hücre ve doku hasarlarını önlemeye, geciktirmeye veya onarmaya yardımcı olurlar.Dut, yeşil yapraklılar, pancar ve avokado gibi renkli meyveler ve sebzelerin yanı sıra fasulye, mercimek, kepekli tahıllar, zencefil, zerdeçal ve yeşil çayda bulunurlar.
  • Omega-3 alın. Omega-3 yağ asitleri vücudunuzun inflamasyon sürecinin düzenlenmesinde rol oynar ve inflamasyon ile ilişkili ağrıları düzetmede yardımcı olabilir. Bu sağlıklı yağlar somon, ton balığı ve uskumru gibi balıklarda ve ayrıca daha az miktarlarda ceviz, pikan cevizi, öğütülmüş keten tohumu ve soyada bulunur.
  • Daha az kırmızı et yiyin. Kırmızı et inflamasyona sebep olabilir. Burger-sever misiniz? Gerçekçi bir hedef belirleyin. Yemeklerinizi haftada birkaç kez balık, kuru yemiş veya soya bazlı protein ile değiştirmeyi deneyin.
  • İşlenmiş yiyecekleri hayatınızdan çıkarın. Şekerli gevrekler ve içecekler, derin yağda kızartılmış yiyecekler ve hamur işleri inflamasyona sebep olabilirler. İnflamasyonla ilişkili birçok sağlıksız yağ içerebilir. Eğer birden fazla öğün için hazırlık yapıyorsanız meyve, sebze, tahıl ve fasulye hızlı bir seçenek olabilir.

Çevirmen: Gülşah Er

Editör : Dilay Çiçek

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir