Whole 30 Diyeti, ketojenik diyet, anti-inflamatuar diyet veya aralıklı oruç kervanına katılmayı mı düşünüyorsunuz? Önce bunu okuyun.

Öğün atlamak kötü bir fikir mi yoksa gizli bir kilo verme silahı mı? Az yağlı mı yoksa yüksek yağlı mı tüketmelisiniz? Muhtemelen daha az ilave şeker tüketmeniz önerilir, peki ilave şekeri beslenmenizden tamamen çıkarmalı mısınız?

Birbirleriyle rekabet eden hatta çoğu zaman birbiriyle çelişen bu kadar çok diyet trendi ile, sizin için faydalı ve sağlıklı bir beslenme planını bulmak zor olabilir. Doğru olanı bulabilmek için giderek daha popüler hale gelen bu dört diyetin her birinin arkasındaki kanıtlara göz atın.

Whole 30 Diyeti:

Nasıl çalışır? 30 gün boyunca şeker, alkol, tahıl, bakliyat, süt ürünleri veya genel olarak ikramlar tüketmenize izin verilmez. Peki menüde ne var? Orta miktarda et, deniz ürünleri ve yumurta, bol sebze, biraz meyve,  fındık ve avokado gibi doğal yağlar. Otlar ve baharatlara da izin verilir.

Ne vaat ediyor? Yeme alışkanlıklarınız ve isteklerinizi yeniden düzenlemeyi. Ayrıca kurucular, bu gıda gruplarının ortadan kaldırılmasının cilt sorunları, sindirim sorunları, düşük enerji ve kronik ağrı gibi gıda hassasiyetlerinden sorumlu oldukları bir dizi rahatsızlığa yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Artıları: Hiç şüphesiz Whole 30 katı bir diyettir. Ancak bazı insanlar için, neyi yiyip yiyemeyeceğinizi belirten siyah beyaz bir kurallar listesi, takip etmeyi kolaylaştırır (en azından 30 gün boyunca). Artılarından biri de, artan popülerlik tarifleri ve yemek planlarını bulmayı kolaylaştırması. Atıştırmalıkların ve cips-kraker gibi işlenmiş yiyeceklerin kesilmesi de planın bir parçasıdır.

Dezavantajları: İnternet anekdot niteliğindeki başarı öyküleriyle dolu olsa da, özellikle uzun vadede sağlık yararlarına dair hiçbir bilimsel kanıtı yoktur. Çoğu insan, mücadeleyi tamamladıktan sonra önceki yeme alışkanlıklarına geri döner. Bu da sürdürülebilir olmadığını gösterir.

Mayo’nun kararı: Çoğu Amerikalının daha az yemesi gereken, ilave şekerler gibi yiyecekleri kesmekle kalmaz, aynı zamanda tam tahıllar, süt ürünleri ve baklagiller dahil olmak üzere sağlıklı yiyecekleri de ortadan kaldırır.

Daha sürdürülebilir bir yaklaşım ise: Yiyecek gruplarını ayırmayın. Ara sıra olduğu sürece tatlı dahil çeşitliliğin tadını çıkarın.

Ketojenik Diyet

Nasıl çalışır? Pastırmayı getirin. Bu; yüksek yağlı, çok düşük karbonhidratlı diyet tipi olarak günde 50 gramdan daha az karbonhidrat tüketmek anlamına gelir. (dört dilimden az ekmek değerinde.)

Ne vaat ediyor? Kalorilerinizin çoğunu yağdan almak vücudunuzu farklı enerji yolları kullanmaya zorlar. Enerji için karbonhidrat yerine vücut yağ yakarak ketozis denen bir duruma girer.

Artıları: Kesin mekanizmalar net olmasa da, ketozisin beyin koruyucu faydaları olduğu düşünülüyor: Epilepsili gençlerin neredeyse yarısı , diyetin ardından daha az nöbet geçirdi. Ve bazı yakın araştırmalar, diyabetli insanlar arasında kan şekeri kontrolü için faydaları olabileceğini öne sürüyor. Yine yaklaşan bir çalışma ise ketojenik diyete bir kilo koruma stratejisi olarak bakacak.

Dezavantajları: Araştırma heyecan verici olsa da, bu tür bir yemeğin uzun vadede epilepsi dışındaki herhangi bir durum için etkili veya güvenli olduğunu gösteren çok az kanıt var. Ayrıca, çok düşük karbonhidratlı diyetler, kabızlık, baş ağrısı, ağız kokusu gibi ve daha yüksek yan etkilere sahip olma eğilimindedir. Ayrıca, diyetin gereksinimlerini karşılamak, birçok sağlıklı besini kesmek anlamına gelir ve mikro besin ihtiyaçlarınızı karşılamayı zorlaştırır.

Mayo’nun kararı: Ketojenik diyet, kontrolsüz epilepsili bazı hastalar için önerilebilirken, yüksek yağ içeriği – ve özellikle yüksek düzeyde sağlıksız doymuş yağ – besin açısından zengin meyveler, sebzeler ve tahıllar üzerindeki sınırlarla birlikte, uzun vadeli kalp sağlığı için bir endişe kaynağıdır.

Anti-inflamatuar Diyet

Nasıl çalışır? Tek bir anti-inflamatuar diyet olmasa da, genel yaklaşım taze, sağlıklı yiyeceklerle dolu dengeli bir diyettir. Diyet, çok sayıda renkli meyve ve sebze, kepekli tahıllar, balık, çay (kahve yerine) ve hatta bitter çikolata ve kırmızı şarap gerektirir. Fast food mu? Menü dışı.

Ne vaat ediyor? Bütün, işlenmemiş, büyük ölçüde bitkisel bazlı yiyecekler yemenin kronik iltihaplanma ile savaştığı stres ve çevresel toksinlerle mücadeleye yardımcı olduğu düşünülüyor. Bu da kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer riskinizi azaltabilir.

Artıları: Taze meyve ve sebzeler? Kontrollü. Tam tahıllar? Kontrollü. Sağlıklı omega-3 yağları? Kontrollü. Çikolata ve şarap? Ekstra kontrollü.

Dezavantajları: Taze, bitkisel bazlı yiyecekler hazırlamak, paketlenmiş veya hazır yiyeceklere ulaşmaktan daha fazla zaman alıcı olabilir.

Mayo’nun kararı: Dayandığı Akdeniz Diyeti gibi, bu yeme yaklaşımı da beslenme açısından sağlamdır ve diğer bazı diyet eğilimleri gibi aşırı derecede kısıtlayıcı değildir.

Aralıklı Oruç

Nasıl çalışır? Aralıklı orucun iki yaygın yaklaşımı vardır: Birincisi, belirli günlerde çok az kalori almak, geri kalan günlerde ise normal şekilde yemek yemektir. İkincisi, yalnızca belirli saatlerde yemek yemeyi ve her günün geri kalanında öğün atlamayı içerir.

Ne vaat ediyor? İzin verilen yemek dönemlerinde bile, aralıklı orucu uygulayanlar genel olarak daha az kalori alma eğilimindedir ve bu da kilo kaybına neden olur. Ayrıca savunucular, hücrelerinizi kasıtlı olarak kaloriden mahrum bırakmanın yaşa bağlı bazı hastalıkların ilerlemesini yavaşlatabileceğine inanırlar.

Artıları: Bazı insanlar, her zaman daha makul bir şekilde yemek yemekten, zamanın sadece bir kısmında kurşun geçirmez iradeye sahip olmayı daha kolay buluyor. Birkaç küçük çalışma, açlık ile daha düşük kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol seviyeleri bulmuştur.

Dezavantajları: Daha büyük, uzun vadeli çalışmalar hala eksiktir, bu nedenle önerilen faydaların çoğu teoriktir veya hayvan araştırmalarına dayanmaktadır.

Mayo’nun kararı: Bu eğilimi desteklemek veya çürütmek için yeterli araştırma (henüz) yok ve yeme pencerenizi kısaltmak, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almanızı zorlaştırabilir. Sporcular özellikle aktif bir yaşam tarzı için uygun şekilde kalori yakmak ve kalori almakta zorlanabilirler.

Çevirmen: Esma Güllü

Editör: Dilay Çiçek

Çeviri Tarihi: 11.11.2020

Yayın Tarihi: 24.04.2019

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir