Stevia Nedir?

Stevia, stevia rebaudiana bitkisinden elde edilen ekstraktların ortak ismidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu bitkinin saflaştırılmış bir formu (rebaudioside A) FDA tarafından “genelllikle güvenli” olarak kabul edilmiştir. Bu form, yiyecek ve içeceklerde yapay tatlandırıcı olarak kullanılabilmektedir.

Rafine stevia preparatları (Pure Via, Truvia gibi), besleyici olmayan tadlandırıcılar olarak kabul edilir. Neredeyse hiç kalori içermediği için de kilo kaybetmek isteyen insanlara hitap edebilir. Ancak, bunların diğer besleyici olmayan tadlandırıcılara göre kilo kaybı konusunda avantaj sağladıklarına dair bir kanıt yoktur. Ek olarak, yüksek oranda rafine dilmiş bu stevia özleri, bulantı ya da dolgunluk hissi gibi hafif yan etkilere neden olabilir.

FDA, olası sağlık risklerinden dolayı tam-yapraklı stevia ya da ham stevia özlerinin gıda katkı maddesi olarak kullanılmasına izin vermemektedir. FDA, bunlarla alakalı olarak kan şekeri kontrolü, böbrek sağlığı, kardiyovasküler sistem ve üreme sistemi üzerindeki etkileri ile ilgili çeşitli endişeler taşımaktadır.

Rafine stevia preparatlarının ağırlık yönetimine yardımcı olabileceği ancak bu konuda sihirli bir etkisi olmadığı gibi mutlaka ölçülü kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Şekersiz gıdaların bile çok fazla tüketildiklerinde -eğer bu gıdalarda enerji içeren başka bileşenler varsa- kilo yapabilecekleri anımsanmalıdır.

Katherine Zeratsky R.D tarafından yazılmıştır.

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir