Statin Kullananlarda Koenzim Q10 Takviyeleri İşe Yarar Mı?

Statin kullananlarda CoQ10 takviyelerinin yararlı olma olasılığı düşük görünüyor…

Koenzim Q 10 (CoQ 10 ), kas hücrelerinde enerji üretimi için gerekli olan vitamin benzeri bir maddedir. Kolesterol düşürücü etki gösteren statin grubu ilaçlara bağlı kas ağrısı gibi yan etkileri önleme yeteneği olduğu söylendiğinden bir gıda takviyesi olarak da satılmaktadır. Ancak, yeni yayınlanan bir derlemeye göre Koenzim Q 10 ‘un böyle bir faydası olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır.

Araştırmacılar statinler ve Koenzim Q 10 ile ilgili yayınlanan 431 raporu taramıştır. Bunun sonucunda, statin grubu ilaçları alırken kas ağrısı bildiren yetişkinlerde, Koenzim Q 10‘u plasebo ile karşılaştıran 7 çalışma bulunmuştur (statin alanların yaklaşık %10’u kas ağrısı çektiğinden şikayet etse de bu problemin gerçek insidansı henüz bilinmemektedir).

Toplam 321 kişiyi içeren 7 çalışmanın birleştirilmiş sonuçları, statin kullanımına bağlı kas ağrısı yaşayanlarda Koenzim Q 10 takviyesinin bir faydası olmadığını göstermektedir. Ayrıca Koenzim Q 10 alanların statin kullanımına devam etme olasılığı da plasebo alanlarla benzer bulunmuştur.

Bu araştırma 7 Mart (2020) tarihinde Aterosclerosis dergisinde online olarak yayınlanmıştır.

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Harvard Health

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir