Soyalı Gıdalar Tüketmek Meme Kanseri Riskini Arttırır Mı?

Soya, sağlık açısından faydalı olduğu bilinen çeşitli proteinler ve izoflavonlar ile birlikte lif de içermektedir. Araştırmalar yaşam boyu soyadan zengin beslenmenin meme kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bu koruyucu etki, eskiden daha az soya tüketip yaşamlarının belirli bir döneminden itibaren soya tüketimini arttıran kadınlarda daha zayıf olarak gözlenmiştir.

Bir zamanlar soyanın meme kanseri riskini arttırdığı düşünülüyordu. Buna rağmen artık biliyoruz ki orta düzeyde soyalı gıda tüketimi ne meme kanserinin ne de diğer kanser türlerinin riskini arttırmamaktadır. Orta düzeyde soya tüketimi ise tofu, soya sütü veya yeşil soya fasulyesi (edamame) gibi tam-soyalı gıdalardan günde 1-2 porsiyonluk alıma denk gelmektedir.

Peki, soyanın meme kanseri riskini arttırdığı fikri nasıl ortaya çıkmıştır? Aslında bu iddia, soyada bulunan izoflavonların, bir tür bitkisel östrojen olmasından dolayı ortaya atılmıştır. Çünkü yüksek östrojen seviyeleri meme kanseri riskinin artması ile ilişkilidir. Ancak daha sonra, soyalı gıda kaynaklarının, meme kanseri riskini arttıracak kadar yüksek izoflavon içeriğine sahip olmadığı anlaşılmıştır.

Soya veya izoflavon takviyeleri ise genelde çok daha yüksek miktarlarda izoflavon içermektedir. Bunlarla alakalı yapılan çalışmalar, ailesinde veya kendisinde meme kanseri ya da tiroid problemi öyküsü olanlarda, bu takviyeler ile meme kanseri riski arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürmüştür.

Bu sebeple bir takviye almadan önce doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmalısınız.

Katherine Zeratsky R.D tarafından yazılmıştır.

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir