Kış mevsimi ile birlikte sizde de boğaz ağrısı ve öksürük gibi sorunlar başlıyorsa, bir kaşık bal rahatlatıcı bir çözüm olabilir.

18 Ağustos 2020 tarihinde BMJ Evidence-Based Medicine dergisinde yayımlanan bir çalışma, bal tüketiminin üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları (soğuk algınlığı gibi); burun, boğaz, gırtlak veya akciğerlere giden geniş hava kanallarını etkileyen viral hastalıklardır. Yaygın belirtileri arasında ise burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük gelmektedir.

Araştırmacılar, bal veya normal yöntemlerle (antihistaminik, balgam söktürücü, öksürük kesici ve ağrı kesici gibi) tedavisi denenen ve üst solunum yolu enfeskiyonu tanısı almış 1800 hastayı barındıran toplam 14 çalışmayı incelemiştir. İnceleme sonucunda, balın semptomları (özellikle öksürük sıklığını ve şiddetini) iyileştirdiği ve bazı durumlarda semptomların süresini 1-2 gün kadar kısalttığı görülmüştür. Yine de bulguların gözlemsel olduğunu ve balın bu aşamada bir tedavi sayılmadığını belirtmek de önemlidir.

Eldeki bilgiler, balın birtakım anti-mikrobiyal etkileri olduğunu ve özellikle yetişkinlerde belirtileri azaltmanın zararsız bir yolu olabileceğini göstermektedir.

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

Metnin Yayımlanma Tarihi: Kasım, 2020

Kaynak: Harvard Health Letter

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir