Probiyotik Takviyesi Kullanılmalı Mı?

“İyi bakteriler” sağlıklı insanlara yardımcı olabilse de resmi olarak önerilmemektedir.

Sindirim sistemi sağlığını korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oldukları için “iyi” bakteriler olarak adlandırılan probiyotikler, gıda takviyelerinden veya yoğurt gibi besin kaynaklarından alınabilirler. Peki bunu yapmalı mıyız? Probiyotiklerin bazı durumlarda bizlere yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak özellikle yaşlılarda ne zaman güvenli ve etkili olduğunu söyleyebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Faydaları

Bağırsaklarımızda bulunan mikroplar, besinleri sindirmemize, zararlı bakterilerle savaşmamıza ve bağışıklık sistemimizi düzenlememize yardımcı olur. Fakat bazen bu mikroplarda oluşan dengesizlik, ishal gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bağırsağımızdaki bazı bakteriler istenmeyen düzeye ulaştığında alınan probiyotikler bağırsak dengemizi geriye döndürmemize yardımcı olabilir. Bunun nedeni probiyotiklerin, bağışıklık sistemini çalıştıran ve büyük hastalıklara sebep olan patojenleri tutan koruyucu maddeler salgılamasıdır. Buna rağmen bizler hala probiyotiklerin sağlığımızı tam olarak nasıl desteklediğini öğrenme sürecindeyiz.

Bazı çalışmalar, antibiyotik ile birlikte alınan probiyotiğin, antibiyotik kullanımına bağlı gelişen ishal riskini azaltabileceğini öne sürmektedir. Ayrıca, takviye olarak alınan probiyotik, soğuk algınlığı geçirme ihtimalini de azaltabilir.

Probiyotikler; gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi akut hastalıklara bağlı olmayan gastrointestinal semptomları azaltmak için yaygın olarak kullanılırlar. Ancak kimin semptomlarında iyileşme olacağını -özellikle yaşlılarda- anlayabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyacımız vardır.

Riskler

Piyasada üzerinde iyi çalışılan veya çalışılamayan birçok probiyotik ürün bulunmaktadır. Probiyotiklerin teorik risklerinden biri, hastalık veya ilaç kullanımı sebebiyle bağışıklık sistemi zayıflayan bireyleri hastalandırabilme ihtimalidir.

Probiyotiklerle ilgili diğer bir endişe ise ilaç olarak değil de gıda takviyesi olarak kabul edilmesidir. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), probiyotik üretimini denetlememekte ve bu sebeple eczane ve marketlerden alınacak probiyotiklerin kalitesi bilinememektedir. Bazı düşük kaliteli ürünlerin etikette gösterilen probiyotik bakterileri içermemesi bile mümkündür.

En İyi Probiyotik Kaynakları

Günlük probiyotik dozunu almanın tek yolu takviyeler değildir. İyi bakteri kültürleri ile dolu birçok gıda vardır.

En önemli probiyotik kaynakları:

  • Yoğurt,
  • Kefir,
  • Salatalık turşusu veya lahana turşusu gibi fermente sebzelerdir

Probiyotikleri tek başına besinlerden almaya çalışmak zordur. Bu nedenle insanlar daha kolay yolu tercih ederek  gıda takviyesi olan probiyotikleri kullanılırlar. Ancak üreticiler, yasal zorunluluk olmadığı için probiyotik takviyelerinin üzerinde dozlarını belirtmezler. Tüketicilerin burada dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise alınan takviyeler yeterli doz da probiyotik içeriyor olsa bile kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğidir.

Ne Yapmalı?

  • Probiyotiklerin size yardımcı olup olamayacağı konusunda doktorunuzla veya eczacınızla konuşmadan probiyotik almaya başlamamalısınız.
  • İmmün yetmezliği olan veya kanser tedavisi gören bireyler, doktorları uygun görmeden probiyotik kullanmamalıdır.
  • Probiyotiklerde kullanılan en yaygın bakteri türleri (3000 civarında) Lactobacillus veya Bifidobacterium türleridir. Genellikle dondurularak kurutulan bakteriler; takviye olarak aldığınızda sindirim sisteminizde ısınır ve tamamen aktif hale gelirler. Probiyotikler, yutmak için kapsül veya tablet şekline, yiyeceklerin üzerine serpmek için de toz haline getirilir. Çoğu eczane ve süper markette probiyotik takviyeleri bulabilirsiniz. Probiyotik alırken son kullanma tarihi açıkça belirtilen bir ürün istemeyi unutmayın.
  • Probiyotik dozajları ürüne göre değişir, bu nedenle genel doz önerisi yapılamaz. Bununla birlikte yetişkinler için ortak dozajlar günde 5 milyar ila 10 milyar koloni arasında değişmektedir.
  • Bazı bireyler probiyotik aldıkları ilk birkaç günde sulu dışkı yapabilir, ancak bu durum ilerleyen zamanlarda sonlanır. Probiyotikleri yemekten sonra kullanmak bu semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Çevirmen: Hilal Bakkaloğlu

Editör: Tutku Çakıcı

Kaynak: Harvard Health

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir