Prediyabet Tersine Çevrilebilir Mi?

Soru: Doktorum kısa bir süre önce prediyabetim olduğunu söyledi. Bu durum geri döndürülebilir mi?

Cevap:  Evet, milyonlarca Amerikalıyı etkileyen prediyabeti tersine çevirmek mümkündür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), her üç yetişkinden birinde, kan şekerinin normal aralığın üstünde olup diyabet eşiğinin altında yer alması olarak tanımlanan “prediyabet” görüldüğünü tahmin etmektedir.  Bu sorun tedavi edilmediği takdirde, vücudun enerji kullanımı için glikozu düzgün bir şekilde ememediği ve bunun sonucunda da kan şekerinin aşırı yükseldiği “diyabet” tablosuna dönüşmektedir. Diyabet, düzgün yönetilemezse kalp krizi, inme, böbrek problemleri, enfeksiyon veya körlük gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ancak, yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler de prediyabetinizin diyabete dönüşme riskini azaltabilir.

Prediyabetiniz varsa kan şekerinizi düşürmenin en iyi yolu -eğer fazla kiloluysanız- kilo vermektir. CDC bu konuda, vücut ağırlığınızı %5-7 arasında azaltmanızı öneriri ki bu birçok kişi için oldukça hafif bir kilo kaybuna denk gelir.

Yardımcı olabilecek diğer bir yol ise haftada en az 150 dakika egzersiz ile birlikte meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlardan zengin ve şekerli gıdalardan fakir olan sağlıklı bir diyet uygulamaktır.

Yaşam tarzı değişiklikleri prediyabeti tersine çevirme noktasında başarılı olsa da bunu zorlaştıran en önemli sebeplerden biri prediyabetli kişilerin %90’ının prediyabetli olduğunun farkında olmamasıdır. Bu sebeple, aşırı kilo veya obezite, ailede diyabet öyküsü ve hareketsiz yaşam tarzı gibi diyabet için çeşitli risk faktörlerine sahip olanlar bu konuda test yaptırmak isteyebilirler.

Dr. Hope Ricciotti ve Dr. Toni Golen tarafından yazılmıştır.

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Harvard Health

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir