Oruç Diyeti: Kalp Sağlığını İyileştirebilir Mi?

Ara sıra oruç diyeti yapmanın kalp hastalığı riskini azaltabileceği doğru mu?

Olabilir. Araştırmacılar neden olduğundan emin değiller ancak belli bir süre boyunca yiyecek ve içeceği ciddi şekilde kısıtlayan bir tür oruç tutmanın kalp sağlığıyla ilgili bazı risk faktörlerini potansiyel olarak iyileştirebilecek gibi görünüyor.

Oruç tutma modelinde, gün aşırı oruç tutma ve zaman kısıtlamalı yemek yeme gibi çeşitli popüler yaklaşımlar vardır. Alternatif gün oruç tutma modeli, bir gün normal yemek yemekten ve ertesi gün oruç tutmaktan veya az yemekten oluşur. Zaman kısıtlamalı model ise yalnızca 11:00 ve 19:00 gibi günün belirli saatleri arasında yemek yemekten oluşur.

Düzenli oruç tutmanın kalp sağlığınız üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu söylemek zordur çünkü rutin olarak oruç tutan birçok insan bunu sağlık veya dini nedenlerle yapar. Bu insanlar genellikle sigara içmemeye meyilli olurlar ve bu da kalp hastalığı riskini azaltabilir. Bununla birlikte bazı araştırmalar, oruç tutan kişilerin, oruç tutmayanlara göre daha iyi kalp sağlığına sahip olabileceğini göstermiştir.

Düzenli oruç tutma ve daha iyi kalp sağlığı, vücudunuzun kolesterolü ve şekeri metabolize etme biçimiyle de bağlantılı olabilir. Düzenli oruç, düşük yoğunluklu lipoproteini veya “kötü” kolesterolünüzü düşürebilir. Ayrıca oruç tutmanın vücudunuzun şekeri metabolize etme şeklini iyileştirebileceği düşünülmektedir. Bu, her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörü olan kilo alma ve diyabet geliştirme riskinizi azaltabilir.

Bununla birlikte, belirli kişilerde veya belirli durumlarda düzenli oruç tutmanın olası yan etkileri konusunda endişeler vardır. Oruç tutmak aşağıdaki gruplar için tavsiye edilmez:

  • Yeme bozukluğu olan ve zayıf olan kişiler
  • Hamile veya emziren kadınlar
  • Diyabet ilaçları alan kişiler
  • Son dönem karaciğer hastalığı olan kişiler

Oruç tutmanın kalp sağlığı üzerindeki etkileri umut verici görünüyor, ancak düzenli oruç tutmanın kalp hastalığı riskinizi azaltıp azaltamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Düzenli oruç tutmayı düşünüyorsanız, artıları ve eksileri hakkında doktorunuzla konuşun. Kalp sağlığına uygun bir diyetin ve düzenli egzersiz yapmanın da kalp sağlığınızı iyileştirebileceğini unutmayın.

Francisco Lopez-Jimenez

 

Çevirmen: Hilal Bakkaloğlu

Editör: Eren Örmeci

Metnin yayınlanma tarihi: 4.12.2020

Çeviri tarihi: 08.02.2021

 

Kaynak: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/expert-answers/fasting-diet/faq-20058334

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir