Öğütülmüş Keten Tohumunun Bütün Keten Tohumundan Daha Fazla Sağlık Yararı Var Mı?

Çoğu beslenme uzmanı, öğütülmüş halinin sindirimi daha kolay olduğu için keten tohumunun tamamını öğütülmüş olarak önermektedir. Bütün keten tohumu sindirilmeden bağırsaklarınızdan geçebilir, bu da tüm faydalarından yararlanamayacağınız anlamına gelir.

Keten tohumunun sağlığa faydaları, lif ve omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra lignanlar adı verilen fitokimyasalların yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bir çorba kaşığı (7 gram) öğütülmüş keten tohumu 2 gram çoklu doymamış yağ asidi (omega 3’leri içerir), 2 gram diyet lifi ve 37 kalori içerir.

Keten tohumu genellikle sindirim sağlığını iyileştirmek veya kabızlığı gidermek için kullanılır. Keten tohumu ayrıca kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek toplam kan kolesterolü ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Keten tohumunu bütün veya öğütülmüş olarak birçok marketten ve sağlıklı gıda mağazalarından satın alabilirsiniz. Bütün tohumlar, bir kahve değirmeni veya mutfak robotu kullanılarak evde öğütülebilir.

Diyetinize keten tohumu eklemek için ipuçları:

  • Sıcak veya soğuk kahvaltılık gevreklerinize bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyebilirsiniz.
  • Sandviç yaparken mayonez veya hardala bir çay kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyebilirsiniz.
  • Bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumunu 240 milimlik bir yoğurt kabına karıştırabilirisniz.
  • Öğütülmüş keten tohumunu kurabiyeler, kekler, ekmekler ve diğer unlu mamuller olarak pişirebilirsiniz.

Diğer lif kaynakları gibi, keten tohumu da bol su veya diğer sıvılar ile alınmalıdır. Keten tohumu oral ilaçlarla aynı anda alınmamalıdır. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir diyet takviyesini denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Çevirmen: Esma Güllü

Editör: Dilay Çiçek

Yayın Tarihi: 18.01.2019

Çeviri Tarihi: 09.01.2021

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir