“Negatif Kalorili Gıdalar” Hala Konuşuluyor

Birçok diyet efsanesi gelip geçse de bazıları zamana meydan okumayı başarmıştır. Bunlardan bir tanesi; kereviz, marul veya diğer meyve ve sebzeleri çiğnemenin veya sindirmenin, içerdiklerinden daha fazla enerji harcattırdığı iddiasıdır. Aslında bu bir araştırmaya değil düşünceye dayanmaktadır. Her ne kadar birçok sebze ve meyve hem düşük kalori hem de yüksek lifi içeriğine sahip olsa da mevcut durum sizi yanıltmamalıdır. Bunlar, “negatif kalorili” gıdalar değildir.

Metabolizma Nasıl Çalışır?

Vücudumuz dinlenme halinde belirli miktarda enerji harcar. Harcanan bu enerji, yani dinlenme metabolizma hızı (DMH); boy, ağırlık ve yaştan etkilenmekle birlikte, solunum ve kan pompalama gibi normal vücut işlevleri için gereken enerjiyi de kapsar.

Metabolizma ile beraber göz önünde bulundurulması gereken bir sonraki faktör ise gıdanın termik etkisidir. Termik etki; besinleri çiğnemek, sindirmek ve depolamak için kullanılan enerji miktarıdır. Her gün harcadığımız enerjinin yaklaşık yüzde 10’u bu amaçla kullanılır. Yemek yedikten sonra birkaç saat boyunca enerji harcamasında oluşan küçük bir artışa rağmen (düşük kalorili yiyeceklerle bile), bunun ekstra kilo kaybıyla sonuçlanması beklenmemelidir.

Fiziksel aktivite (günlük aktivitelerinden veya fitness çalışmalarından) de bir günde yakılan toplam kalori hesaplanırken dikkate alınmalıdır.

İnternette yapılan hızlı bir arama ile “negatif kalorili gıdalar” ve “kalori yakma” diyetleri ile ilgili birçok liste bulunabilir. Kereviz genellikle bu listelerin başında gelir. Ardından ise marul, salatalık ve birkaç narenciye gelir. Bu gıdalar benzer beslenme profillerini paylaşır: kalorileri düşüktür ve su içeriği ağırlıkça yüzde 90’dan fazladır. Bu düşük kalorili, bitki bazlı gıdalar, dengeli bir beslenme planına harika eklemelerdir ancak tek beslenme kaynağı olarak yeterli protein ve yağdan yoksundurlar.

Beslenme Konusunda Esnek Bir Yaklaşım Oluşturun

Münferit gıdalara odaklanmayıp sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmaya yoğunlaşmak, çeşitli yiyecekleri içeren daha sürdürülebilir ve esnek bir beslenme yaklaşımı oluşturacaktır. Bu beslenme düzenini oluşturmak büyük olasılıkla, ömür boyu sürecek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanımıyla sonuçlanacaktır.

Zayıflama programına başlamadan önce, tıbbi geçmişinize, yaşam tarzınıza ve tercihlerinize göre gerçekçi ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak için sizinle çalışacak kayıtlı bir diyetisyene danışın.

Çevirmen: Ceyda Kantur

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Eatright

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir