Neden Diğer Yağlar Yerine Zeytinyağını Tercih Etmeliyim?

Zeytinyağında bulunan temel yağ türü, tekli doymamış yağ asitleridir. Bunlar, daha sağlıklı olduğu kabul edilen bir yağ asidi çeşididir.

Eğer siz, diyetinizdeki doymuş yağları ve trans yağları, doymamış yağlar ile değiştirirseniz, sağlığınız adına bir kazanım elde etmiş olursunuz.

Tekli doymamış yağ asitleri (TDYA) ve çoklu doymamış yağ asitleri (ÇDYA), ilgili risk faktörlerini iyileştirerek kalp hastalığı riskinizin azalmasına yardımcı olurlar. Örneğin, TDYA’nın, total kolesterol ve düşük yoğunluklu kolesterol (LDL, kötü kolesterol) düzeylerini düşürebildiği bulunmuştur.

Buna rağmen, zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağlar bile oldukça yüksek kalori içermektedir. Bu yüzden de ılımlı miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.

Zeytinyağı gibi yüksek oranda TDYA içeren gıdaları, diğer yağlı gıdalara (özelllikle tereyağı ve yemeklik margarin gibi) ek olarak değil, onlara alternatif olarak tüketmelisiniz. Ayrıca, sağlıksız gıdaları zeytinyağı ekleyerek sağlıklı hale getiremeyeceğinizi de unutmamalısınız.

 

Yazar: Katherine Zeratsky, R.D., L.D.

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir