Yağları eritin. Doğal olarak kilo verin. Bunlar cazip iddialar, fakat ürünler bunu sağlıyor mu?

Hızlı kilo verme vaadine direnmek zordur. Ancak kilo verme takviyeleri, cüzdanınız dışında herhangi bir şeyi hafifletiyor mu? Ve bunlar güvenli mi?

Gıda Takviyeleri Nelerdir?

Gıda takviyeleri, sağlığa yardımcı olmak amacıyla satılmaktadır. Ağızdan alınırlar. Ortak bileşenleri vitaminler, mineraller, lif, kafein, şifalı bitkiler ve diğer bitkilerdir.

En popüler takviyelerden bazıları beslenmeyi iyileştirdiğini, enerjiyi artırdığını, kasları geliştirdiğini veya yağ yaktığını iddia ediyor.

Gıda takviyeleri ilaç değildir. Bu yüzden hastalığı tedavi ettiği veya iyileştirdiği anlamına gelmez.

GıdaTakviyeleri Nasıl Düzenlenir?

Ürünlerin güvenliğinden takviyeleri yapan şirketler sorumludur. Ürünlerinin kontaminant içermediğinden ve doğru şekilde etiketlendiğinden emin olmalıdırlar.

Diyet takviyeleri ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay gerektirmez. Ancak bir ürünün güvenli olmadığı tespit edilirse, FDA uyarılar yayınlayabilir veya piyasadan çekilmesini isteyebilir. FDA, takviyelerini satmak için yanlış veya destekleyici iddialarda bulunmayan şirketlere karşı da işlem yapabilir.

Kilo Vermeyle İlgili İddiaları Yorumlama

Gıda takviyesi üreticilerinin nadiren klinik deneyler yaptığını öğrenince şaşırabilirsiniz. Kilo verme takviyelerinin işe yaradığını gösteren çok az bilimsel kanıt olmasının nedeni budur.

Örneğin ahududu ketonu, klinik olarak kanıtlanmış bir kilo verme ürünü olarak pazarlanmaktadır. Bu iddia bir klinik deneyle destekleniyor.

Deneme, 70 obez yetişkini içeriyordu. Hepsi kısıtlı bir diyet ve egzersiz programına alındı. Daha sonra bir plasebo veya ahududu ketonu, kafein, turunç, zencefil ve sarımsak kökü ekstresi içeren bir takviye almak üzere rastgele atandılar.

Denemeyi tamamlayan 45 kişinin hepsi kilo verdi:

  • Takviye grubundaki ortalama kilo kaybı 4,2 pound (1,9 kilogram) idi.
  • Plasebo grubundaki ortalama kilo kaybı 0,9 pound (0,4 kilogram) idi.

Bu sonuçlar ilgi çekici olsa da deneyin küçük çaplı olması ve yalnızca sekiz hafta sürmesi, sonuçların herkese güvenilir bir şekilde genelleştirilemeyeceği anlamına geliyor.Ve daha da önemlisi, bunun gibi kısa bir deneme, yalnızca uzun süreli kullanımda ortaya çıkabilecek yan etkileri gözden kaçırabilir.

Ek olarak, deneme birden fazla bileşen içeren bir ek kullandı. Yani kilo kaybından hangi maddenin sorumlu olduğunu söylemek imkânsız bir konudur.

İdeal olarak, bu ilk sonuçlar, yan etkiler için dikkatli bir izleme ile yüzlerce katılımcının yer aldığı çok daha uzun bir denemede test edilebilir. Böyle bir denemeden elde edilen sonuçlar, böyle bir ürünün güvenliği veya etkinliği hakkında bilinçli bir karara yönlendirebilir.

Bu tür deneme verileri daha kolay elde edilebilene kadar, gıda takviyeleri ve kilo verme ile ilgili iddialar dikkatle ele alınmalıdır.

Güvenlik Kaygılarını Anlamak

Bir ürün, doğal olduğu için mutlaka güvenlidir diyemeyiz. Nadir de olsa bazı gıda takviyeleri, karaciğer hasarı gibi ciddi problemlerle ilişkilendirilmiştir.

Takviyelerin güçlü yan etkileri olabilir. Efedra (ma-huang), bir zamanlar kilo vermek için kullanılan bir bitkiydi. Ruh hali değişiklikleri, yüksek tansiyon, düzensiz kalp atış hızı, felç, nöbetler ve kalp krizi gibi olumsuz etkilerle ilişkilendirildiği için FDA tarafından artık yasaklandı.

Bazı kilo verme takviyelerinin, reçeteli ilaçlar gibi zararlı olabilecek gizli bileşenler içerdiği bulunmuştur.

Satın Almadan Önce Araştırın

Bir kilo verme takviyesi denemeyi düşünüyorsanız, iyi araştırma yapmak önemlidir. ABD Gıda Takviyeleri Ofisi ve Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi tarafından yönetilenler gibi güvenilir web sitelerini kontrol edin.

Ayrıca herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla mutlaka görüşün. Bu, özellikle sağlık sorunlarınız varsa, reçeteli ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz ya da emziriyorsanız önemlidir.

Çevirmen: Merve Ertem

Editör: Hicran Koçgürbüz

Metin yayın tarihi: 10.11.2020

Çeviri tarihi: 19.11.2020

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir