Ketojenik Diyet Gripten Korunmaya Yardımcı Olabilir Mi?

Yale üniversitesinde yeni yapılan bir çalışmada ketojenik diyetin influenza (grip) a virüsü üzerinde iyileştirici etkisinin olduğu gözlenmiştir. Fareler üzerinde yapılan çalışmada ketojenik diyet ile beslenen farelerin karbonhidrat açısından zengin beslenen farelere göre solunum yollarındaki gama delta T hücre sayısının arttığı ve buna bağlı olarak hava yolu hücrelerinde mukus üretiminin arttığı gözlenmiştir.

Ketojenik diyet özellikle ilaca dirençli epilepsiye sahip çocuklarda ek tedavi olarak kullanılan, 4:1 oranında yağdan zengin, karbonhidrat ve proteinden fakir bir diyet modelidir (1). Son yıllarda daha çok kilo kaybı amaçlı uygulansa da diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer hastalığı tedavilerinde de denenmeye başlanmıştır (2, 3, 4).
Science Immunology dergisinde 15 Kasım’da yayınlanan bir çalışmada ketojenik diyet ile beslenen farelerin karbonhidrattan zengin beslenen farelere göre grip (influenza A) virüsü ile daha iyi mücadele ettiği gözlenmiştir (5). Yeni yayınlanan çalışmada, hastalık üzerine etkisi incelenmesi için myxovirus protein 1 (Mx1)-konjenik C57BL/6 fareleri (Mx1 faresi) kullanılmış ve deney 2 grupta incelenmiştir. Fareler grip olmadan 7 gün önce randomize olarak diyet örüntüleri değiştirilmiştir. 25 Mx1 fare; ketojenik diyetle (kalorinin %90 yağdan), 33 Mx1 fare ise karbonhidrat oranı yüksek (kalorinin %60’ı karbonhidrattan) diyetle beslenmiş ve bağışıklık tepkileri incelenmiştir.

Deney sonunda, ketojenik diyetle beslenen farelerde solunum yollarındaki gama delta T hücre sayısının arttığı ve buna bağlı olarak hava yolu hücrelerinde mukus üretiminin arttığı gözlenmiştir. Ketojenik diyetle beslenen farelerde kilo kaybının daha fazla gerçekleştiği ve daha uzun süre hayatta kaldığı saptanmıştır. Ayrıca, genomdaki transkripsiyon seviyelerini ölçebilen bir teknik olan RNA dizilimi kullanarak genetik aktivite seviyelerindeki değişiklik araştırılmıştır. Ketojenik diyet gama delta T hücrelerinin genişlemesini etkileyebilmesine rağmen, bunun sitotoksisite ile ilgili genlerin aktivitesinde herhangi bir değişiklikle ilişkili olmadığı gösterilmiştir. İlginç bir şekilde, fareler, gama delta T hücrelerini kodlayan gen olmadan yetiştirildiğinde, ketojenik diyet, grip virüsüne karşı hiçbir koruma sağlamamıştır.

Fareler üzerinde yapılan önceki çalışmalar, belirli bir gama T hücre artışının, gripte enfekte hava yolu hücrelerinin sitolitik öldürülmesini verimli bir şekilde indüklediğini göstermektedir. Bu nedenle çalışma son yıllarda artan grip A virüsü enfeksiyonu ile ilişkili morbidite ve mortalitenin azalması için umut vericidir. Ayrıca ketojenik diyetin tedavilerde kullanımı açısından da yol göstericidir. Ama unutulmamalıdır ki uzun vadede ketojenik diyet uygulanmasının vücuda nasıl bir etkisi olacağına dair henüz yeterli çalışma mevcut değildir. Bu nedenle randomize kontrollü klinik çalışmalara gereksinim vardır.

Yazar: Selen Dağaşan

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynaklar

1. Wolf P, Lin K, Nikanorova M. Non-Pharmacological Therapy of Epilepsy. . Kennard C.(series editor ) Oxford Textbook in Clinical Neurology 2013. s.135-43.
2. Westman, E. C., Yancy, W. S., Mavropoulos, J. C., Marquart, M., & McDuffie, J. R. (2008). The effect of a low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-glycemic index diet on glycemic control in type 2 diabetes mellitus. Nutrition & metabolism, 5(1), 36.
3. Zhou, W., Mukherjee, P., Kiebish, M. A., Markis, W. T., Mantis, J. G., & Seyfried, T. N. (2007). The calorically restricted ketogenic diet, an effective alternative therapy for malignant brain cancer. Nutrition & metabolism, 4(1), 5.
4. Gasior, M., Rogawski, M. A., & Hartman, A. L. (2006). Neuroprotective and disease-modifying effects of the ketogenic diet. Behavioural pharmacology, 17(5-6), 431.
5. Goldberg, E. L., Molony, R. D., Kudo, E., Sidorov, S., Kong, Y., Dixit, V. D., & Iwasaki, A. (2019). Ketogenic diet activates protective γδ T cell responses against influenza virus infection. Science immunology, 4(41)

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir