Keten Tohumu

Genel Bakış

Keten tohumu (linum usitatissimum) ve ondan elde edilen keten tohumu yağı, esansiyel bir yağ asiti olan alfa-linolenik asidin zengin kaynaklarındandır. Alfa-linolenik asit ise kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan bir omega-3 yağ asitidir. Yüksek oranda çözünür lif içeren keten tohumu aynı zamanda, fitoöstrojenik etkisi ile bilinen lignan açısından da oldukça zengindir. Fitoöstrojenler, östrojen hormonuna benzer şekilde anti-kanserojen etkilere sahip olabilir. Ancak, keten tohumu yağında bu fitoöstrojenler bulunmaz.

Keten tohumu ve keten tohumu yağı, kolesterolü ve kan şekerini düşürmek için kullanıldığı gibi bazı sindirim sorunlarını tedavi etmek için de kullanılır. Ek olarak, inflamatuar hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Kanıt

Bazı durumlarda keten tohumu ve keten tohumu yağı kullanımına ilişkin araştırmalar şunları göstermektedir:

 • Kalp hastalığı: Bazı araştırmalar, keten tohumu ve keten tohumu yağında bulunan alfa-linolenik asitin kalp hastalığı olan kişilere fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Bazı yeni araştırmalar ise keten tohumunun, kalp hastalığında rol oynayan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.
 • Kolesterol: Çeşitli çalışmalar, günlük keten tohumu alımının total kolesterol ve kötü kolesterol (LDL veya düşük yoğunluklu lipoprotein) seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir. Buna rağmen tüm araştırmalar aynı fikirde değildir.
 • Şeker hastalığı: Keten tohumu kullanımının, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürebileceği, ancak keten tohumu yağının aynı etkiye sahip olmadığı bildirilmektedir.
 • Menopozal semptomlar :Keten tohumunun menopozal semptomların tedavisinde kullanımıyla ilgili sonuçlar net değildir.

Sonuç Olarak

Genellikle Güvenli

Keten tohumu, günlük düzenli egzersiz ve düşük kolesterol içeren diyetle birlikte alındığında, kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, şeker hastalığını yönetmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak için de yardımcı olabilir.

Güvenlik ve Yan Etkiler

Önerilen miktarlarda alındığında, keten tohumu ve keten tohumu yağı genellikle güvenlidir. Ancak fazla miktarda ve çok az su ile alındığında şunlara neden olabilir:

 • Şişkinlik
 • Gaz
 • İshal

Hamilelikte keten tohumu ve keten tohumu yağı kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Keten tohumu ve keten tohumu yağı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çiğ veya olgunlaşmamış keten tohumu tüketilmemelidir.

Kanın pıhtılaşmasını azaltabileceğinden, cerrahi operasyonlardan iki hafta önce keten tohumu yağının kullanımı bırakılmalıdır.

Keten tohumu ve keten tohumu yağının prostat veya prostat kanseri riski üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı konusu belirsizdir.

Etkileşimler

Olası etkileşimleri şunlardır:

 • Antikoagülan veya antitrombotik ilaçlar, bitkiler ve takviyeler: Bu tip ilaçlar, bitkiler veya takviyeler kanın pıhtılaşmasını azaltır. Keten tohumu yağı da aynı etkiyi gösterebileceğinden, birlikte kullanımlarının kanama riskini artırması mümkündür.
 • Antihipertansif ilaçlar, bitkiler veya takviyeler: Keten tohumu yağı tansiyonu düşürebilir. Bu tip ilaçlar bitkiler veya takviyelerle birlikte keten tohumu yağı almak tansiyonun olması gerekenden fazla düşmesine neden olabilir. Bu nedenle birlikte kullanılmaları uygun değildir.
 • Antidiyabetik ilaçlar: Keten tohumu kan şekerini düşürebilir. Keten tohumunu, antidiyabetik ilaçlar, bitkiler veya takviyelerle birlikte almak kan şekerinin çok fazla düşmesine neden olabilir. Bu sebeple keten tohumu ve antidiyabetik ilaçlar birlikte kullanılmamalıdır.
 • Östrojenler: Keten tohumu kullanımı, oral kontraseptif ilaçların ve östrojen replasman tedavilerinin etkisini bozabilir.
 • Oral ilaçlar: Keten tohumu, oral yoldan alınan ilaçların emilimini azaltabilir. Bu nedenle, keten tohumu ile ağızdan alınan ilaçların arasına bir veya iki saatlik zaman konulmalıdır.

Çevirmen: Mehtap Özkanlı

Editör: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir