Karbon Ayak İzinizi Azaltmak İçin 6 İpucu

Bir yandan sağlıklı beslenmeye devam ederken diğer yandan karbon ayak izinizi azaltabilmek için gıdalar ile ilgili birçok basit önlem bulunmaktadır.

Yörenizden ve Mevsiminde Satın Alınız

Bölgesel olarak yetiştirilen sebze ve meyveleri tüketmek, sadece fosil yakıt kullanımından tasarruf ettirmekle kalmaz. Bununla birlikte, gıdalarındaha taze, daha lezzetli, daha az maliyetli ve besin ögeleri açısından da daha zengin olmalarını sağlar. Ek olarak, yerel çiftçileri destekler ve paranın cepte kalmasına yardımcı olur. Mümkünse, marketlerde yerel çiftliklerden sunulan seçenekleri arayın. Hatta, -ABD için- Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın Yerel Gıda Rehberleri ile yerel çiftçi pazarlarının yanı sıra toplum destekli tarım organizasyonlarına da göz atabilirsiniz.

Bitki Orijinli Gıdaları Daha FazlaTüketin

Bezelye, mercimek ve tofu gibi bitkisel proteinli gıdaları; hayvansal proteinli gıdalardan daha fazla tüketmek, karbon ayak izinizi azaltmanın bir yoludur.

Ambalajlı Ürünleri Azaltın

Toplu satın alımlar, ambalajın imalatına giren; plastik, kağıt, metal ve enerji miktarını azaltır. Toplu satın alım mümkün olmadığında, tek kişilik boyutlardansa “aile boyu” gibi daha büyük ambalaj boyutlarını tercih edin. Eğer mümkünse, atılabilecek plastik ambalajlar yerine cam, kağıt ve metal gibi yeniden kullanılabilir materyaller seçin.

Markete KÇG

Kendi çantanı getir (KÇG). Daha önce kullanılan kağıt veya plastik market torbalarını tekrar kullanmak bile, ABD’de her sene ve genellikle çöp olarak kullanılan, çöp sahası ile tatlı sularımız ve okyanuslarımızın kirleticisi olarak kullanılan petrol bazlı plastik torbaların etkisini azaltabilmektedir. Önemli : Koronavirüs ile ilgili mevcut sağlık durumları göz önünde bulundurulduğunda, bazı mağazalar müşterilerin yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarını getirmelerine izin vermiyor olabilirler. Yeniden kullanılabilir çantalarla alışveriş yapmadan önce mağazanıza danışınız.

Mutfakta Enerji Tasarrufu

Mümkün oldukça enerji yönünden verimli araçlar satın alın. Enerji tasarrufu ile ilgili diğer ipuçları:

  • Dondurucu veya buzdolabını açmadan önce neye ihtiyacınız olduğunu bilin.
  • Yiyecekleri daha hızlı ısıtmak için tencereyi örtün ya da düdüklü tencere kullanın.
  • Yaz aylarında; gazı ve ısıyı mutfaktan uzak tutmak için davlumbazı kullanın, böylece evi soğutmak için klimaya olan gereksiniminiz azalır.
  • Büyük porsiyonlarda pişirip tek porsiyon boyutlarında dondurun; sadece enerji tasarrufu sağlamaz aynı zamanda diğer günlerde evde anında pişirilmiş yemekler elde etmenizi de sağlar.

Suyu Koruyun

Yakın gelecekte, yakıtın değil suyun,kıtlığı en çok hissedilen madde olacağı öngörülmektedir. Bu yüzden lavabo musluğunun boşa akmasına izin vermeyin.

  • Yiyecekleri çözmek, yıkamak ve bir kerede durulamak için bulaşıkları sıcak, sabunlu su ile yıkayın.
  • Eğer bulaşık makinesi kullanıyorsanız bulaşıkları durulamayın (sadece lekeleri kazıyın) ve makine dolduğu zaman çalıştırın.
  • Sızıntıları ve damlamaları onarın.
  • Az miktardaki suyu daha verimli hale getirmek için musluklara havalandırıcı takın.
  • Donmuş gıdaları çözdürmek için su kullanmak yerine buzdolabında önceden çözdürmeyi deneyin.

Çöpü Azaltın

Eve getirdiğiniz ambalajın azaltılmasına ek olarak, gıda atıklarınızı kompost (organik gübreleme) edin. Besin atıklarınız – meyve ve sebze kabukları gibi – çöp kutusunu doldurmaktansatoprağınızı besleyebilir. Lavabonun yanında herhangi bir kap kullanın ve onu dolduğunda dışarıya taşıyın. Bazı belediyeler, yerel bahçe dükkanlarından ücretsiz veya düşük fiyatlı kompostlama (organik gübreleme) kutuları satışa çıkarmaktadır.

Seramik tabaklar, gerçek gümüş eşyalar ve yeniden kullanılabilir plastik bardaklar kullanın. Tek kullanımlık ürünleri kullanmaktan kaçının. Eğer zorunda kaldıysanız, semtinizdeki geri dönüşüm programının bir parçası olarak kabul edilen veya kompostlanabilen (organik gübreleme) tek kullanımlık malzemeler kullanın.

Çevirmen: Umut Korkmaz

Editör: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Eatright

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir