Kalp Sağlığınız İçin Hangisi Daha İyi: Tereyağı & Margarin

Margarin, kalp sağlığı söz konusu olduğunda tereyağından daha iyidir.

Margarin, bitkisel yağlardan yapıldığı için tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri gibi “iyi” yağlar içerir. Doymuş yağlar yerine bu tip yağları kullanmak düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL ya da kötü kolesterol) seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

Tereyağı ise hayvansal kaynaklı olduğu için daha fazla doymuş yağ içerir.

Ancak, tüm margarinler birbirine benzemez. Bazıları trans yağ içerebilir. Genellikle, bir margarin ne kadar katıysa o kadar fazla trans yağ barındırır. Bundan dolayı, paket margarinler kase margarinlere (kahvaltılık margarinler) göre daha fazla trans yağ içerir.

Trans yağ, doymuş yağ gibi kan kolesterol seviyesini ve kalp hastalığı riskini arttırır. Ayrıca, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL ya da iyi kolesterol) seviyelerini de düşürür. Bu sebeple, paket margarin yerine kase margarin ya da sıvı margarin seçmek daha iyi bir tercih olacaktır.

Margarin alırken trans yağ içermeyen ve minimum miktarda doymuş yağ barındıran bir çeşidini seçmelisiniz. Bunun için de margarinlerin gıda etiketini okumalı ayrıca doymuş yağ ve trans yağ miktarlarına bakmalısınız. Ayrıca, aldığınız kaloriyi sınırlamak için tükettiğiniz miktarı da sınırlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Katherine Zeratsky, RD tarafından yazılmıştır.

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir