Kahve Sağlığa Faydalı Mı?

Geçmiş çalışmalar, kahvenin karanlık bir yönü olabileceğini imasında bulunsa da daha yeni araştırmalar sağlığa faydalı olabileceğini öne sürmektedir.

Peki bu düşünce neden değişti? Diyetin sadece bir yönüne bakmak ve onu bir sağlık durumuna bağlamak zordur çünkü konu üzerinde rol oynayabilecek birçok faktör vardır. Örneğin, kahve ile alakalı yapılan eski araştırmalar, aşırı kahve tüketen kişilerde hareketsiz olma ve daha fazla tütün kullanma eğilimi olduğunu pek dikkate almamıştır.

Daha yeni çalışmalar ise bu faktörlere göre ayarlama yaptığında, kahve tüketimi ve ölüm oranının azalması arasında olası bir ilişki buldular. Kahve aşağıdaki hastalıklara karşı bir miktar koruma sağlayabilir:

  • Parkinson hastalığı
  • Tip 2 Diyabet
  • Karaciğer kanseri de dahil olmak üzere çeşitli karaciğer hastalıkları
  • Kalp krizi ve inme

Yüksek kafein içeriği nedeniyle kahvenin bazı potansiyel riskleri vardır. Örneğin, geçici olarak kan basıncını yükseltebilir. Gebelerde, gebe kalmaya çalışanlarda veya emzirme döneminde olanlarda kafein tüketimi konusunda temkinli olunması gerekmektedir. Ayrıca yüksek sıcaklıkta kaynatılarak filtre edilmeden tüketilen kahvelerin de kolesterol seviyelerinde hafif bir artışa neden olabileceği gösterilmiştir.

Sonuç olarak, kahve tüketimi muhtemelen iyi bir alışkanlıktır. Hatta sağlığa bazı faydaları da vardır. Ancak mide yanması, sinirlilik veya uykusuzluk gibi yan etkiler görüyorsanız kahve tüketimini azaltmayı düşünmelisiniz.

Çevirmen: Ceyda Kantur

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak:  Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir