Hindistan cevizi yağı, ağırlık kontrolünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının faydalarından bahsedilse de araştırmalar bu kadar net değildir. Birkaç çalışma, Hindistan cevizi yağının kilo verme üzerindeki faydalarını araştırmış ve çıkan sonuçları karşılaştırmıştır. Bazı çalışmalar katılımcıların beden kütle indeksinde (BKİ) ve bel çevresinde bir azalma olduğunu bildirirken, diğer çalışmalarda bu etkiler gözlenmemiştir.

Yapılan çalışmaların tamamı kısa sürelidir ve daha iyi tasarlanmış çalışmaların Hindistan cevizi yağının düşük kalorili diyet ve egzersiz planının bir parçası olarak ele alındığı belirtilmelidir. Sadece diyete eklenilen Hindistan cevizi yağının kilo kaybı üzerinde yararlı bir etkisi olacağına dair hiçbir kanıt yoktur.

Hindistan cevizi yağı, olgunlaşmış Hindistan cevizi meyvesinin kurutulmasıyla elde edilir. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında katıdır ve %82-92’si doymuş yağdır. Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı 11 gram doymuş yağ içerir.

TÜM YAĞLAR AYNI DEĞİL

Yağlar doymuş veya doymamış olarak karakterize edilebilir. Doymuş yağlar kısa, orta, uzun zincirli yağ asitleri olarak üç gruba ayrılır. Bu tür yağların vücutta farklı etkileri vardır. Uzun zincirli yağ asitlerinin aksine, orta zincirli yağ asitleri doğrudan kan dolaşımına emilir. Kan kolesterolünü uzun zincirli yağ asitleri kadar yükseltmezler ve vücudun yağ dokusunda uzun zincirli yağ asitleri kadar kolayca depolanmazlar.

Hindistan cevizi yağı hem orta hem de uzun zincirli yağ asitleri içerdiği için ilgi çekicidir. Bununla birlikte yağ asidi bileşimi incelediğinde birincil bileşen, laurik asittir. Yapısına ve işlevine bağlı olarak laurik asit, hem orta zincirli bir yağ asidi hem de bazı şekillerde uzun zincirli yağ asidi gibi davranabilir.

Orta zincirli yağ asitleri ve sağlık yararları ile ilgili yapılan birçok çalışma, laurik asit içermeyen (kısmen Hindistan cevizi yağı veya diğer bitki yağlarından elde edilen) yağlarla yapılmıştır. Bu nedenle, Hindistan cevizi yağının faydaları hakkında orta zincirli yağ asitleriyle yapılan çalışmalara dayanarak sonuç çıkarılmamalıdır.

DİĞER ARAŞTIRMA BULGULARI

Araştırmacılar ayrıca Hindistan cevizi yağının kan kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisine de baktılar. Hindistan cevizi yağı, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünü (kötü kolesterol) et veya tam yağlı süt gibi uzun zincirli yağ asitleri içeren yiyecekler kadar olmasa da yükselttiği görünmektedir. Bazı araştırmalar, Hindistan cevizi yağının yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolünü (iyi kolesterol) artırabileceğini göstermektedir, ancak bunun kalp hastalığı üzerinde yararlı bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

Diyet yağlarıyla ilgili tüm kanıtlar, kardiyovasküler risk faktörlerinin yönetimi için doymuş yağlar veya Hindistan cevizi yağı yerine zeytin, kanola, aspir veya ayçiçek yağı gibi doymamış yağların kullanılmasını desteklemektedir.

Hindistan cevizi yağı diyetinize yemek kaşığı başına yaklaşık 120 kalori ekler bu yüzden fiziksel aktivite ve kalori kontrollü bir diyet ile kullanılmazsa kilo vermeye yardımcı olmayacaktır.

NOT

Hindistan cevizi yağının potansiyel faydaları hakkında yapılan araştırmalar önemli sorular sormaktadır ancak net sonuçlar çıkarmak için henüz çok erken olduğu belirtilmelidir. Hindistan cevizi yağının ağırlık kontrolü, kan kolesterolü ve kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki etkisini anlamak için daha geniş çalışma grupları ve uzun vadeli takip ile daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Elde edilen sonuçların beslenme ve sağlık hakkındaki genel bilgilerle karşılaştırılması gerekebilir.

Hindistan cevizi yağını ölçülü tüketmek sağlığınıza büyük zarar vermeyecek olsa da kilo vermenize de yardımcı olmayacaktır. Hindistan cevizi yağının aromasından hoşlanıyorsanız, genel olarak sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olarak miktar kontrolüne dikkat etmelisiniz. Başarılı ve uzun vadeli ağırlık kontrolü için düzenli fiziksel aktivite ve meyve, sebze ve diğer bitkisel gıdalar açısından zengin, kalori kontrollü, sağlıklı bir beslenme planı benimsenmelidir.

Çevirmen: Selen Yakut

Editör: Merve Gül Mert

Metnin Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2019

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir