Hamilelik Sırasında Demir Eksikliği Anemisi: Önleme İpuçları

Hamilelik sırasında görülen demir eksikliği anemisi, güçsüzlük ve yorgunluğa neden olabilir. Risk faktörlerini, semptomları ve önlemek için ne yapılabileceğini öğrenin.

Hamilelikte, dokulara yeterli oksijen taşınması için gereken sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği sonucunda demir eksikliği anemisi riski artar. Hamilelik sırasında aneminin neden oluştuğu ve bu konuda neler yapılabileceğini öğrenin.

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisine Ne Sebep Olur?

Vücut, kırmızı kan hücrelerinde dokulara oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobini yapmak için demiri kullanır. Hamilelik sırasında, hamile olmayan kadınların ihtiyaç duyduğu demir miktarının iki katına ihtiyaç duyulur. Bebeğe oksijen sağlamak amacıyla daha fazla kan için bu demire ihtiyacı vardır. Hamilelik sırasında yeterince demir deposu yoksa veya yeterince demir alınmıyorsa, demir eksikliği anemisi ile sonuçlanabilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisi Bebeği Nasıl Etkiler?

Hamilelik sırasında şiddetli anemi erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma ve doğum sonrası depresyon riskini artırır. Bazı araştırmalar ayrıca doğumdan hemen önce veya sonra bebek ölümü riskinin arttığını göstermektedir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda hamilelik sırasında anemi gelişme riski yüksektir:

 • Yakın aralıklı iki hamilelik geçirildiyse
 • Çoğul gebelik
 • Sabah bulantısı nedeniyle sık sık kusma
 • Yeterince demir kaynağı tüketilmemesi
 • Hamilelik öncesi yoğun adet akışına sahip olmak
 • Hamilelik öncesi anemi öyküsü

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri Nelerdir?

Anemi belirti ve semptomları şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Soluk veya sarımsı cilt
 • Düzensiz kalp atışları
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Soğuk eller ve ayaklar
 • Baş ağrısı

Bununla birlikte, anemi semptomlarının genellikle genel gebelik semptomlarına benzer olduğu unutulmamalıdır. Semptomların olup olmadığına bakılmaksızın, hamilelik sırasında anemiyi taramak için kan testleri yapılmalıdır. Yorgunluk hissi veya başka semptomlar mevcut ise sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Önlenebilir ve Tedavi Edilebilir?

Prenatal vitaminler tipik olarak demir içerir. Demir içeren bir prenatal vitamin, hamilelik sırasında demir eksikliği anemisini önleme ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, sağlık uzmanı ayrı bir demir takviyesi önerebilir. Hamilelik sırasında 27 mg/gün demire ihtiyaç vardır.

İyi beslenme, hamilelik sırasında demir eksikliği anemisinin önlenmesi için önemlidir. Diyetteki demir kaynakları arasında yağsız kırmızı et, kümes hayvanları ve balık bulunur. Diğer seçenekler arasında demir takviyeli kahvaltılık tahıllar, erik suyu, kuru fasulye ve bezelye yer alır.

Et gibi hayvansal ürünlerden elde edilen demir en kolay şekilde emilir. Bitkisel kaynaklar ve takviyelerle birlikte C vitamini açısından zengin yiyecek ve içeceklerin (portakal suyu, domates suyu, çilek…) tüketilmesi demir emilimini artırır. Demir takviyesi ile birlikte portakal suyu tüketildiğinde, takviyenin kalsiyum içermediğinden emin olunmalıdır. Kalsiyum hamilelik sırasında gerekli bir besin maddesi olmasına rağmen demir emilimini azaltabilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Demir içeren prenatal bir vitamin alınıyorsa ve anemi mevcutsa, nedeninin belirlenmesi için sağlık uzmanı tarafından test önerilir. Nedeni demir eksikliği ise, ilave takviye demir önerilebilir. Gastrik bypass veya ince bağırsak ameliyatı geçmişine sahip veya oral demiri tolere edemeyen bireyler, intravenöz demir uygulamasına ihtiyaç duyabilir.

 

Çevirmen: Merve Ertem

Editör: Merve Gül Mert

Metin yayın tarihi: 25.10.2019

Çeviri tarihi: 19.01.2021

Kaynak: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/anemia-during-pregnancy/art-20114455

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir