Hamile Değilsem ve Hamilelik Planlamıyorsam Prenatal Vitamin Kullanmam Uygun Olur Mu ?

Daha kalın saçlar ve daha güçlü tırnaklar vaadeden kanıtlanmamış iddiaları nedeniyle prenatal (doğum öncesi) vitaminleri almak size cazip gelebilir. Bununla birlikte, hamile değilseniz ve hamile kalmayı planlamıyorsanız uzun bir süre boyunca yüksek miktarda belirli besin maddelerini tüketmek aslında yardımcı olmaktan daha çok zararlı olabilir.

Prenatal vitaminler özellikle hamile olan, hamilelik planlayan ve emziren kadınlar için özel olarak formüle edilmiştir:

  • Folik asit: Doğan bebeğin nöral tüp defektine sahip olma riskini azaltmak için hamilelik planlayan kadınların diyet ve takviyeler yoluyla günde 400 ila 800 mikrogram (mcg) folat veya folik asit alması önerilmektedir. Diğer sağlıklı yetişkinler -hem erkekler hem de kadınlar- günde sadece 400 mcg’ye ihtiyaç duymaktadır. Yaygın olmamakla birlikte takviye alarak çok fazla folik asit almak B-12 vitamini eksikliğinin semptomlarını gizleyebilmekle birlikte tanı ve tedaviyi geciktirebilmektedir.
  • Demir: Hamilelik sırasında önerilen demir alımı günde 27 miligramdır (mg). Hamile olmayan 19 ila 50 yaş arasındaki kadınlar günde sadece 18 mg’a, 51 yaş ve üstü kadınlar ve tüm yetişkin erkeklerin günde sadece 8 mg’a ihtiyacı vardır. Çok fazla demir almak toksik olabilmektedir. Çünkü vücudunuzda birikebilmekte, kabızlık, bulantı, kusma, ishal ve ciddi vakalarda muhtemel ölüme neden olabilmektedir.
  • Kalsiyum: Hamile yetişkin kadınların, 19 ila 50 yaş arası sağlıklı erkek ve kadınların günde 1.000 mg’a ihtiyacı vardır. 51 yaş ve üstü erkek ve kadınların sırasıyla günde 1.000 mg ve günde 1.200 mg’a ihtiyacı vardır. Prenatal vitaminler diyetinizle aldığınız kalsiyumu takviye etmeyi amaçladığından, genellikle sadece 200 ila 300 mg kalsiyum içerirler. Kalsiyum ihtiyaçlarınızı karşılamak için doğum öncesi vitaminlere güveniyorsanız muhtemelen yeterli olmayacak, osteoporoz ve diğer sağlık sorunları riskinizi artırmış olacaksınız.

Genel olarak sağlıklı beslenirseniz ve dengeli bir diyetiniz varsa herhangi bir çeşit multivitamin almanız gerekmez.

Çevirmen: Şevkiye Çavuşoğlu

Editör: Eren Örmeci

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir