“Beslenme Akademisi” projesi nedir?

 

Beslenme Akademisi; ilk olarak 2018 yılının ilk çeyreğinde başladığımız, beslenme bilimini halka ve sağlık profesyonellerine anlatmayı amaçlayan projenin adıdır. Bu alanda, doğru bilgilerle donattığımız bir Türkçe içerik yaratma gayesiyle yaptığımız ilk girişim yarım kalmış ve bir yıl ertelenerek 2019 yılının ikinci yarısından itibaren şartların uygun hale gelmesiyle birlikte yeniden başlamıştır. 2019 yılı içerisinde yaptığımız çalışmalar yıl sonuna doğru meyvesini vermeye başlamış ve 2020 yılının başında ilk somut adımlarımız atılmıştır.

Böylesi bir organizasyon için web sitesi ve sosyal medya ağlarının zaruri birer ihtiyaç olduğu açıktır. Bu sebeple, kendi aramızda yaptığımız eğitsel çalışmalardan sonra ilk dışa dönük hareketimiz bu ağları işler hale getirmek olmuştur. Sosyal medya hesaplarımız büyük oranda hedef kitleye dönük paylaşımlar yapacaktır. Yine de temel amaçlarımızda bir esneme yoktur. Bu proje iki temel hedefin etrafında hareket edecektir. Bunlardan birincisi, halka, beslenme konusunda güvenebileceği bir kaynak oluşturmaktır. Başlangıçta, güvenilir kaynaklardan temin ettiğimiz popüler bilim yazılarının Türkçe çevirilerini ortaya koyarak ilgi çekici konularda akılcı cevapları sunmak niyetindeyiz. Bir süre sonra ise ağırlıklı olarak kendi özgün yazılarımızı kullanarak birinci gayemiz üzerinde hareket etmeyi düşünmekteyiz. İkinci hedefimiz ise beslenme biliminin herhangi bir ucundan tutan tüm sağlık profesyonellerine akademik bilgi kaynağı yaratmaktır. Öncelikli olarak, çeşitli kılavuz çevirileri ile ciddi bir Türkçe arşiv oluşturmayı düşünmekteyiz. Bununla birlikte, güncel akademik çalışmaların özetlerine ve incelemelerine de yer vereceğiz. Son olarak, iki gayemize de hizmet edebilecek şekilde “youtube” üzerinden bir kanal oluşturmuş bulunmaktayız. Burada konuklarımızla birlikte merak edilen konuları herkesin anlayabileceği bir dille konuşacağımız gibi, “uzmanına sor” serimiz ile birlikte ilgilisi için daha teknik konulara da yer vereceğiz.

Tüm bu hususlar üzerine bilinmesini isterim ki en ağır eleştirileri sürekli olarak kendimize getirmekteyiz. Öyle ki bu organizasyonun ileri tarihlere ertelenmesinin de temel nedeni budur. Lakin beklemenin fayda getirmediğini fark ettikten sonra, kusursuzluğun ütopyasını kabullenip bir yerden başlamaya karar verdik. Bu başlangıç, bugünü dünden ileri kılmak için çabalarımızı alevlendirecek temel nokta olacaktır. Her bilimsel yolculuk gerçeği arzulayarak başlar. Biz de bu yola böyle çıkmaktayız. Gerçeğin hissedilecek kadar yakın dokunulamayacak kadar uzak olduğunun da farkındayız. Bu durum bir düş kırıklığı değil tam tersine içimizdeki bilim arzusunu sürekli canlı tutan azmin dayanağıdır.

Gerçeği aradığımız bu yolda, karşılaştığımız tüm doğruları paylaşmak niyetindeyiz. Tüm bu amaçlara katkı vermek ve çıktığımız yolda kusurlarımızı örtmek isterseniz, aynı gayeyi paylaşmaktan mutluluk duyarız. Bu bağlamda, yalnızca sağlık profesyonellerine değil, dilbilimcilerden biyologlara kadar tüm bilimsel paydaşlarımıza açığız.

“Timeo hominem unius libri”

Tüm Beslenme Akademisi ekibi adına,

Saygılarımla,

Kurtuluş Öztürk