Çölyak hastalığı, glüten duyarlılığı veya dermatitis herpetiformis cilt bozukluğu olan kişiler için glütensiz diyet önerilir. Glütensiz bir diyet; irritabl bağırsak sendromu, glüten ataksisi nörolojik bozukluğu, tip 1 diyabet ve HIV ile ilişkili enteropati olan bazı kişiler için yararlı olabilir. Bunun ötesinde, glütensiz bir diyetin belirli sağlık yararları sağladığına dair çok az kanıt bulunmaktadır.

Yine de glütensiz bir diyet, hangi glütensiz yiyecekleri seçtiğinize, onları ne sıklıkta yediğinize ve seçtiğiniz diğer gıdaların sağlıklı olup olmadığına bağlı olarak yine de sağlıklı bir beslenme şekli olabilir. İyi glütensiz seçenekler arasında yağsız etler, az yağlı süt ürünleri, sebzeler, meyveler, glütensiz tam tahıllar ve sağlıklı yağlar gibi doğal olarak glütensiz olan gıdalar bulunur. Glüten içeren gıdaları daha fazla kolesterol, doymuş yağ, sodyum ve istenmeyen kalori alımına yol açabileceğinden kırmızı et, tam yağlı süt ürünleri, nişastalı sebzeler, tatlılar ve yağlarla değiştirmemek önemlidir.

Aynı zamanda, glüten içeren muadilleri gibi, tipik olarak rafine karbonhidrat, yağ, şeker ve tuz bakımından yüksek olan, ticari olarak hazırlanmış glütensiz atıştırmalıkları ve unlu mamulleri sınırlamak da akıllıca olacaktır. Araştırmalar, ticari olarak hazırlanmış glütensiz ürünlerin beslenme kalitesinin benzer glüten içeren ürünlerden farklı olduğunu göstermektedir. Örneğin, bazı ülkelerde ticari olarak hazırlanmış glütensiz yiyecekler, geleneksel muadillerine göre daha az protein içerir. ABD’de glütensiz yiyecekler folat, tiamin, riboflavin ve niasin bakımından daha düşük olma eğilimindedir. Bunun nedeni, bu ülkede çoğu buğday ürününün folik asit, tiamin, riboflavin, niasin ve demir ile zenginleştirilirken; glütensiz unlar, tahıllar ve ekmek ürünlerinin tipik olarak zenginleştirilmemiş olması olabilir. Bununla birlikte amarant, kinoa, karabuğday, teff, darı, mısır ve pirinç gibi glütensiz tam tahıllar, protein ve lifin yanı sıra folat, tiamin, riboflavin, niasin ve demir için iyi birer doğal kaynaktır.

Jennifer K. Nelson, R.D., L.D.

Çevirmen: Hilal Bakkaloğlu

Editör: Eren Örmeci

Metnin Yayınlanma Tarihi: 27.08.2020

Çeviri Tarihi: 19.10.2020

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir