Gebelikte Kilo Alımı: Sağlıklı Olan Nedir?

Bebeğinizin gelişimini desteklemekten hamilelik sonrası kilo vermenin önünü açmaya kadar, işte hamilelikte kilo almanın önemli olmasının nedeni.

Beğenin ya da beğenmeyin, iki kişilik yemek, normalden iki kat fazla yemek yeme izni değildir. Hamilelikte kilo alımınızı yönetmek, bebeğinizin sağlığını desteklemek ve doğumdan sonra fazla kiloları vermeyi kolaylaştırmak için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimseyin.

Hamilelikte Kilo Alma Rehberi

Hamilelikte kilo alma konusunda herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Sizin için uygun kilo alımı, hamilelik öncesi kilonuz ve vücut kitle indeksiniz (BMI) dâhil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı da bu yaklaşımda bir rol oynar. Sizin için neyin doğru olduğunu belirlemek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın. Hamilelikte kilo alımı için şu genel kuralları göz önünde bulundurun:

Hamilelik Öncesi Kilo Önerilen Kilo Alımı
Zayıf (BMI 18,5’in altında) 13-18 kg
Normal ağırlık (BMI 18,5 – 24,9) 11-16 kg
Aşırı kilolu (BMI 25 – 29,9) 7-11 kg
Obezite (BMI 30 veya üzeri) 5-9 kg

Kaynak: Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi (Institute of Medicine and National Research Council)

 

İkiz veya Çoğul Gebelikler Esnasında

İkizlere gebeyseniz veya çoğul gebelik yaşıyorsanız, muhtemelen daha fazla kilo almanız gerekecektir. Tekrar belirtelim; sizin için neyin doğru olduğunu belirlemek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın. İkiz bebek taşıyorsanız hamilelikte kilo alımı için şu genel kuralları göz önünde bulundurun:

Hamilelik Öncesi Kilo Önerilen Kilo Alımı
Normal ağırlık (BMI 18,5 – 24,9) 17-25 kg
Aşırı kilolu (BMI 25 – 29,9) 14-23 kg
Obezite (BMI 30 veya üzeri) 11-19 kg

Kaynak: Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi (Institute of Medicine and National Research Council)

Aşırı Kilolu Olduğunuzda

Hamilelikten önce aşırı kilolu olmak; gebelik diyabeti, gebelikte yüksek tansiyon bozuklukları (preeklampsi gibi) ve sezaryen ihtiyacı gibi çeşitli gebelik komplikasyonları riskini artırır. Sizin durumunuzda en iyi olanı belirlemek ve hamilelik boyunca kilonuzu yönetmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın.

Zayıf Olduğunuzda

Hamilelikten önce zayıfsanız, hamileyken makul miktarda kilo almanız çok önemlidir. Fazla kilo olmadan bebeğiniz beklenenden daha küçük doğabilir.

Çok Fazla Kilo Aldığınız Zaman

Hamilelik sırasında çok fazla kilo almak, bebeğinizin ortalamadan önemli ölçüde daha büyük doğması (fetal makrozomi) gibi sağlık sorunları riskini artırabilir. Ayrıca hamileliğe bağlı hipertansiyon, gestasyonel diyabet, uzamış doğum ve doğum tarihinizden önce sezaryen veya doğum yapma ihtiyacı gibi riskleriniz de artabilir. Hamilelik sırasında aşırı kilo alımı, doğum sonrası kilo tutma riskinizi de artırabilir ve doğum sonrası dönemde kan pıhtılaşması riskinizi artırır.

Hamilelikte Alınan Kilolar Nereye Gider?

Bebeğiniz 3-3,6 kilogram ağırlığında olabilir. Bu, hamilelikteki kilo alımınızın bir kısmını açıklar. Gerisi ne olacak? İşte örnek bir analiz:

  • Daha büyük göğüsler: 0,5-1,4 kg
  • Daha büyük rahim: 0,9 kg
  • Plasenta: 0,7 kg
  • Amniyotik sıvı: 0,9 kg
  • Artan kan hacmi: 1,4-1,8 kg
  • Artan sıvı hacmi: 0,9-1,4 kg
  • Yağ depoları: 2,7-3,6 kg

Kilo Almak

İlk üç aylık dönemde çoğu kadının fazla kilo almasına gerek yoktur; bu, sabah bulantısıyla mücadele ediyorsanız iyi bir haberdir. Sağlıklı veya normal kiloda başlarsanız, hamileliğin ilk birkaç ayında sadece 0,5-1,8 kg almanız gerekir. Bunu ekstra kalori gerekmeden, sağlıklı beslenerek yapabilirsiniz.

İstikrarlı kilo alımı ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde daha önemlidir, özellikle sağlıklı bir kiloda başlarsanız veya zayıfsanız. Kılavuzlara göre, doğuma kadar haftada yaklaşık 0,5 kg alacaksınız. Günde fazladan 300 kalori -yarım sandviç ve bir bardak yağsız süt- bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Aşırı kilolu veya BMI değeri 30 veya daha yüksek olan kadınlar için, kılavuzlar ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde haftada yaklaşık 0,2 kg ağırlık artışı önermektedir. Diyetinize bir bardak az yağlı süt veya 30 gr peynir ve bir porsiyon taze meyve eklemeyi deneyin.

Sağlık Uzmanınızla Birlikte Çalışmak

Sağlık uzmanınız kilonuzu yakından takip edecektir. Bir diyetisyen de yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenerek ve doğum öncesi randevularınıza uyarak üzerinize düşeni yapın. Hamileliğinizin kilo alımını hedefte tutmak için, sağlık uzmanınız kalorileri artırmak veya gerektiğinde ölçeklendirmek için önerilerde bulunabilir.

Çevirmen: Merve Ertem
Editör: Eren Örmeci

 

Metin yayın tarihi: 04.01.2020

Çeviri tarihi: 02.09.2020

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir