Fazla Kilolu veya Obez Gebe Kadınlarda Diyet Yağının Türü İzokalorik Bir Kahvaltıda Postprandiyal Metabolik Yanıtı Etkilemez

 

Fazla Kilolu veya Obez Gebe Kadınlarda Diyet Yağının Türü İzokalorik Bir Kahvaltıda Postprandiyal Metabolik Yanıtı Etkilemez

The Type of Dietary Fat in an Isocaloric Breakfast Meal Does Not Modify Postprandial Metabolism in Overweight/Obese Pregnant Women

Maternal obezite hamilelik sırasında var olan insülin direncini arttırmakla beraber gebeliğin ileri dönemlerinde hiperglisemi ve hipertrigliseridemi riskini de arttırır. Gestasyonel Diyabet (GDM) gelişmediği sürece obez gebe kadınlarda diyetsel kısıtlamalar önerilmez. Bu nedenle tokluğu arttırırken glikoz intoleransı ve dislipidemi riskini azaltan sağlıklı gıda kaynaklarına yer vermek çok önemlidir. Yağlı tohumlar düşük doymuş yağ ve yüksek lif içeriği sayesinde diyete lezzet katarken aynı zamanda tokluk da sağlar. Ayrıca metabolize edilebilir enerjileri düşük olduğundan vücut ağırlığının yönetilmesine yardımcı olurlar. Gebe olmayan yetişkinlerde, yağlı tohumlu gıdaların tüketiminin, oksidatif stresi ve inflamasyonu azalttığı, vasküler sağlığı ve glisemik kontrolü arttırdığı kanıtlanmıştır.

Yağlı tohum tüketimi ile ilgili yapılan çalışmalardan sonra 2019 yılında Lesser ve arkadaşları Kaliforniya’da obez gebe katılımcılar ile bir araştırma gerçekleştirmiştir. Çalışmaya 30-36 haftalık gebe ve 25-40 kg/m2 gebelik öncesi BKI kriterlerine uygun 18 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmada, aşırı kilolu veya obez gebe kadınlarda, iki izokalorik kahvaltı öğünündeki yağ kaynağının, postprandiyal metabolizma ve tokluk üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır.

Karbonhidrat ve lipitlerin postprandiyal metabolizması, son 6-8 saat içindeki gıda alımından etkilenebileceği için her çalışma gününden önce katılımcılara standart bir akşam yemeği verilmiştir. Standart akşam yemeği, 600 kalorilik dondurulmuş ovo-lakto vejetaryen bir öğüne ilaveten meyve ve kalorisiz içecekten oluşmaktadır. Test öğünleri ise karbonhidrat, protein, yağ ve enerji miktarları aynı olan ancak yağ kaynağı olarak bir grupta badem bir grupta krem peynir kullanılan iki kahvaltı menüsünden oluşmaktadır.

Gebe olmayan yetişkinlerde yapılan çalışmalar, badem tüketildiğinde postprandiyal glisemik cevabın iyileştiğini göstermiştir. Araştırmacılar yağlı tohumların düşük doymuş yağ ve yüksek lif içeriğini düşünerek postprandiyal glikoz ve trigliserit cevabının krem peynirine verilen yanıttan daha olumlu olacağını varsaymıştır. Ancak karbonhidrat, protein ve yağ miktarı eşit olan iki izokalorik kahvaltı öğününü tüketen obez gebe katılımcılarda yağlı tohumların ve hayvansal kaynaklı yağların postprandiyal metabolizmaya ve tokluk değerlerine etkisi benzer görülmüştür. Her ne kadar örneklemdeki gebelerin yağlı tohum alımı metabolik belirteçleri değiştirmese de, obez gebe kadınların diyetlerine sağlıklı yağ ve lif ilavesi yapılması gerektiği açıktır. Birçok çalışma, bitkisel yağ kaynaklarının inflamasyonu, oksidasyonu ve dolaşımdaki kolesterolü azaltarak kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Bu araştırma, gebeliğin postprandiyal metabolik yanıt üzerindeki etkisinin, tüketilen gıda maddelerinin etkisinden daha büyük olduğunu öne sürmüştür.

 

Yazar: Pınar Engin

Editör: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Lesser, M.N.R., Mauldin, K., Sawrey-Kubicek, L., Gildengorin, V., & King, J.C. (2019). The Type of Dietary Fat in an Isocaloric Breakfast Meal Does Not Modify Postprandial Metabolism in Overweight/Obese Pregnant Women. Nutrients, 11(3), E490.

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir