ESPEN’in Yoğun Bakımda Klinik Nütrisyon Kılavuzu Öneriler Serisi – 1

Klinik soru: Tıbbi beslenme tedavisinden kimler faydalanmalıdır?

Öneri 1
Tıbbi beslenme tedavisi -özellikle 48 saatten uzun süre- yoğun bakım ünitesinde bulunan bütün hastalar için düşünülmelidir.

Öneri Seviyesi: GPP -Güçlü konsensüs (%100 kabul)

Yorum 
Kritik hastalarda açlık süresinin sonuç üzerindeki etkisini doğrudan ele alan hiçbir çalışma yoktur. Enerji alımı daha uzun bir perspektifte hayatta kalmanın temel dayanağı olduğu için bu tür çalışmalar etik dışı olarak değerlendirilebilir. Önceki önerilerden beri, erken enteral beslenmenin başlatılması için 48 saatlik bir kesim noktası belirlenmiştir. Ek olarak bir çalışma, malnütre olmayan yoğun bakım hastalarında enteral beslenme (EN) mümkün değilse/tolere edilemiyorsa, parenteral beslenmenin (PN) geciktirilmesinin yararlı olabileceğini göstermiştir. Beslenmenin dikkatli ve aşamalı olarak yeniden başlatılması, özellikle ağır malnütre veya yatış yapılmadan önce açlık sınırında olan hastalarda (yatış öncesi veya sırasında gıda alımında azalma olan hastalarda daha yüksek) refeeding sendromu riskini azaltabilir.

Çevirmen: Cansu Avcı

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak ve İleri Okuma: Singer P, Blaser AR, Berger MM, Alhazzani W, Calder PC, Casaer MP, et al.  ESPEN guideline on clinical nutrition in the intensive care unit. Clin Nutr 2019;38:48-79

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir