Erkeklerde Kalsiyum Takviyesi Gerekli Midir?

Sağlıklı birçok erkeğin kalsiyum takviyesi almasına gerek yoktur.

Kalsiyum erkeklerde optimal kemik sağlığı için önemlidir, fakat genel olarak kalsiyumu besinlerden almak en iyi yöntemdir. Süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde de kalsiyum bulunmaktadır. Portakal suyu gibi işlenmiş bazı yiyecek ve içecekler kalsiyum ile zenginleştirilmektedir.

İşte sağlıklı yetişkin erkekler için kalsiyumun günlük Önerilen Besin Tüketimi (RDA) miktarları. En yüksek limitin sizin güvenle alabileceğiniz en yüksek miktarı gösterdiğini, fakat hedefinizin almanız gereken en yüksek miktar olmamasına dikkat ediniz. Üst limitten daha fazla kalsiyum alımı, yaşanabilecek olumsuz etkilerin riskini arttırmaktadır.

Kalsiyum: Erkekler için günlük Önerilen Besin Tüketimi (RDA) miktarları

Yaş (yıl) RDA (miligram) Üst limit (miligram)
19-50 1,000 2,500
51-70 1,000 2,000
71+ 1,200 2,000

Kaynak: 2015-2020 Amerikalılar İçin Beslenme Kılavuzları; Tıp Enstitüsü (Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri)

Vücudunuzun kalsiyumu emilimine yardımcı olan D vitaminini de unutmayın. D vitamini açısından zengin gıdalar arasında somon, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıklar bulunmaktadır. Diğer besin kaynakları ise yumurta ve mantarlardır. Bazı tahıllar, süt, portakal suyu ile birtakım yiyecek ve içecekler D vitamini ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca gün ışığına maruz kalarak da D vitamini alabilirsiniz.

Bu rehberlerin sağlıklı yetişkin erkekler için olduğunu unutmayınız. Yeterli miktarda kalsiyum alımınız ile ilgili endişeleriniz bulunuyorsa doktorunuza danışınız.

Çevirmen: Halim Umut Korkmaz

Editör: Eren Örmeci

 

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir