Düzenli Çay İçmek Daha İyi Kalp Sağlığı İle İlişkili Olabilir

Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi tarafından 9 Ocak’ta yayınlanan bir araştırmaya göre, gün aşırı en az bir fincan çay içmek kalp sağlığınız için faydalı olabilir.

Çalışma, uzun süreli bir sağlık araştırmasının parçası olan 100.000’den fazla Çinli yetişkin bireyin verilerini içermektedir. Katılımcılar, tükettikleri çay miktarı da dahil olmak üzere sağlık ve davranış özellikleri ile ilgili bir takım bilgiler vermiştir. Takip ise ortalama 7 yıl boyunca devam etmiştir.

Haftada 3 fincandan fazla çay içenlerin sonuçları, 3 fincandan daha az içenler ile karşılaştırıldığında kalp krizi veya ilişkili problemlerin %20, kalp hastalığından ölüm riskinin ise %22 oranında daha az görüldüğü gösterilmiştir.

Elbette bu bulgular çıkan farkın çay tüketiminden kaynaklı olduğunu kanıtlamamaktadır. Ancak hem yeşil çay hem de siyah çay flavonoid adı verilen bileşikler bakımından oldukça zengindir. Bu bileşikler ise kalp hastalıklarının da önemli nedenlerinden biri olan inflamasyonu bastırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca çay tüketimi, daha düşük kolesterol seviyesi ve iyileşmiş damar fonksiyonu ile de ilişkilendirilmiştir.

 

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Harvard Heart Letter

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir