Doğum Öncesi Kilolarınıza Geri Dönün

Hamilelikten sonra kilo vermek zaman alabilir ancak imkansız değildir. Bunun için, sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve günlük rutine fiziksel aktivite eklenmelidir.

Çoğu yeni anne, hamilelik kıyafetlerini kaldırıp eski kotlarına geri dönmenin hayalini kurar. Eğer siz de onlar gibiyseniz, hamilelikten sonra kilo vermenin ve ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmenin en mantıklı yolunu kavramalısınız.

 • Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin.

Hamilelik döneminde, beslenme alışkanlıkları bebeğin büyüme ve gelişimini destekleyecek şekilde ayarlanabilir. Hamilelik sonrasında da -özellikle emzirme döneminde- doğru beslenmeye dikkat etmek önemlidir.

Akıllı seçimler yapmak hamilelik sonrasında sağlıklı kilo kaybını destekleyecektir:

 • Meyve, sebze ve tam tahıllılar başta olmak üzere daha fazla bitkisel gıda tüketin.
 • Yağsız protein kaynaklarını tercih edin.
 • Tatlı ve tuzlu yiyecekleri sınırlayın.
 • Porsiyon kontrolüne dikkat edin.

 

 • Günlük rutininize fiziksel aktiviteyi dahil edin.

Doğum sonrasında egzersiz yapmaya başlamak için eskiden en az 6 hafta beklenmesi önerilirdi. Şimdi ise bu öneride değişikliğe gidildi. Hamilelik sürecinde egzersiz yapıldıysa ve komplikasyonsuz bir normal doğum gerçekleştirildiyse, doğumdan sonra hazır hissedildiğinde hafif egzersizlere başlamak güvenli kabul edilir. Sezaryen veya komplike bir doğum sonrasında ise egzersize ne zaman başlanabileceği konusunda ilgili sağlık uzmanı ile görüşülmelidir. Genel olarak, doğumdan dört ila altı hafta sonra hafif egzersizlere başlanabilir.

Sağlık uzmanı egzersize başlanmasını onayladığında;

 • Emzirme düzeninizi dikkate alın: Bebeğinizi egzersiz yapmadan hemen önce besleyin.
 • Egzersize yavaşça başlayın: Karın ve sırt kaslarınız dahil olmak üzere ana kas gruplarını güçlendiren basit egzersizlerle başlayın. Kademeli olarak orta yoğunlukta egzersizler ekleyin.
 • Bebeğinizi dahil edin:Egzersiz yapmak için uygun zaman ve yer bulamıyorsanız bebeğinizi de rutininize dahil edin. Bebeğinizi, bebek arabasında veya taşıyıcıda günlük yürüyüşlere götürün.
 • Yalnız kalmayın: Diğer anneleri de günlük yürüyüşe davet edin. Başkalarıyla birlikte çalışmak motive olmanıza yardımcı olabilir.

Her antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında bol su içilmelidir. Ayrıca, ağrı hissedilirse egzersiz bırakılmalıdır.

 • Emzirmenin avantajı

Emzirme, hamilelik sırasında alınan kiloların geri verilmesine yardımcı olur. Bunun nedeni, emzirme sırasında, süt üretimini hızlandırmak ve bebeği beslemek adına hamilelikte vücutta depolanan yağ hücrelerinin kullanılmasıdır.

 • Kilo kaybı için gerçekçi hedefler belirleyin

Çoğu kadın doğum sırasında, bebeğin ağırlığı, plasenta ve amniyotik sıvı da dahil ortalama 5,9 kilogram verir. Doğumdan sonraki ilk hafta da vücutta tutulan su atılır. Ancak, hamilelik sürecinde kazanılan ve depolanan yağ hücreleri kendiliğinden kaybolmaz. Diyet ve düzenli egzersiz yoluyla haftada 0.5 kg kayıp güvenli kabul edilir. Emzirme süreci fark etmeksizin gebelik öncesi ağırlığa dönüş süresi 6-12 ay kadar sürebilir.

Vücudunuzda oluşan değişiklikleri kabullenirken kendinize karşı anlayışlı davranın. Her şeyden önce, benimsediğiniz sağlıklı yaşam tarzı ile gurur duyun.

 

Çevirmen: Pınar Engin

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

Yayınlanma Tarihi: 31 Temmuz 2020

Çeviri Tarihi: 16 Ağustos 2020

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir