Doğal Diüretikler Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir mi?

Bazı şifalı bitkiler ve besin takviyeleri, idrara çıkmanıza yardımcı olabilir. Karahindiba, zencefil, maydanoz, alıç ve ardıç bunlardan bazılarıdır. Ancak idrar söktürücü (diüretik) etkisi olan herhangi bir ürünü almadan önce dikkatli olmalısınız.

 

Sıvı tutulumuna bir dizi tıbbi durum veya bazı ilaçlar neden olabilir. Bu nedenle, kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmadan önce, sıvı tutulumunun olası nedenleri hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ayrıca, bazı şifalı bitkiler ve takviyeler, yaşadığınız tıbbi sorunları daha da kötüleştirebilir veya aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Teorik olarak, doğal diüretikler daha fazla idrara çıkmanızı sağlayarak sıvı tutulumunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu bitkilerin veya takviyelerin idrar söktürücü etkileri olduğunu kanıtlayacak çok az bilimsel kanıt vardır. Bu nedenle, yeterince efektif bulmayabilirsiniz.

 

İster kilo verme hedefinin bir parçası olarak sıvı kaybı umuyor olun, ister menstrüasyonla ilgili sıvı tutma konusunda endişeli olun, diüretik kullanmak yerine daha sağlıklı bir diyete odaklanmak, diyetinizdeki tuz miktarını azaltmak ve bol miktarda egzersiz yapmak daha önemli olabilir.

 

Kullanmayı düşündüğünüz bitkisel takviyeleri her zaman doktorunuza bildirmelisiniz.

 

Katherine Zeratsky

 

Metnin Yayınlanma Tarihi: 30.08.2020

Metnin Çeviri Tarihi: 06.02.2021

Çevirmen: Hilal Bakkaloğlu

Editör: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir