Diyetisyen Nedir? Ne Değildir?

Hepimizin malumu olan, tüm dünyanın büyük bir mücadele verdiği pandemi, bizleri de tümüyle etkisi altına aldı. Maskeler kombinlerimizin bir parçası, evdeki öğrenilmeyen enstrümanlar en kıymetli hazinemiz ve zaman bekleyen hobiler hayatımızın merkezi oluverdi. Balkondan alkışlama seanslarını mesai bekler gibi bekleyenleri, sokağa çıkma yasağında eve bir aylık erzak depolayanları, yasağa rağmen parklarda, bahçelerde toplanmaya çalışanları gördü gözlerimiz. Yavaş yavaş geride bıraktığımızı umduğumuz bu korkunç günleri -tuhaf bir normallikle sürse de- yıllar sonra hatırladığımızda nasıl bir kabusla mücadele ettiğimizi daha iyi idrak edeceğiz.

Kabus tümüyle bitmemişken, aylardır evde oturan ve kendini pasta böreğe veren ülkem insanının aklında tek bir soru var: “ Nasıl zayıflayacağım?” Bu sorunun yanıtı her zaman olduğu gibi çetrefilli, uzun ve meşakkatli bir süreci barındırıyor. Diyetisyenler birer sihirli değnek edinmediği sürece de herkes kendi kaderini çizmeye devam edecek gibi görünüyor…
Zayıflama sürecinin hiç olmadığı kadar kritik olduğu ve diyetlerin eskisinden de büyük bir titizlikle hazırlanmasını gerektiren bu günlerde gözlerimi kanatan olaylar görüyor ve utanma hissimi bastırmaya çalışıyorum. İnsanlar, evde kilo almış olmanın verdiği can havliyle diyetisyenlere başvuruyor ve en hızlı şekilde kilo vermek için diyetisyeninden yardım istiyor. Şimdi konumuza geliyoruz… Burada iki çeşit diyetisyen devreye giriyor. İlki, sadece göz boyama hevesi içinde olan diyetisyen, ikincisi ise meslek etiği bilen, bilimsel verileri iyi analiz edip pratiğe aktarabilen ve hastayı/danışanı bu bilimsel veriler ışığında yönlendirmeyi temel sorumluluğu olarak gören diyetisyen. Dilerim ikinci diyetisyene düşer yolunuz ve pandemi bitene kadar korkunç kilolar vermezsiniz.

Anlatmaya çalıştığım şeyi, çok dallanıp budaklanabilecek bir konu olmasına rağmen kısaca özetlemek istiyorum. Diyetisyen nedir/ne değildir? Diyetisyen zayıflatıcı değil, bir sağlık çalışanıdır. Diyetisyen detoks suyu hazırlayıcı değil, yoğun bakım hastasının damar yolundan beslenmesini düzenlemekle yükümlü bir sağlık personelidir. Diyetisyen; şu dönemde acil durumlar dışında başvuramadığınız hastane polikliniklerinde, düzenleyemediğiniz kan şekerinizi düzeltmek için yol gösterendir. Tüm hastanelerde toplu beslenme sistemi uygulandığını göz önünde bulundurursak, hastane yemeklerinin hastaya ve personele en steril ve dengeli şekilde (şartlar dahilinde) ulaşması için onlarca kişi ve kurumla mücadele edendir.  Hastalığı ve tedavileri dolayısıyla besin alımı sıfıra inmiş bir kanser hastasını uygun beslenme programıyla ayakta tutmaya çalışan bir sağlık profesyonelidir. Peki, sürekli başkalarıyla karıştırılan diyetisyen, ne değildir? Mesela diyetisyen bir şef değildir. Güzel yemek tarifleri öğrenmek istiyorsanız işini hakkıyla yapan şefleri takip etmelisiniz. Diyetisyen doktor da değildir. Beklediğiniz ilaç tavsiyeleri için iyi bir doktora görünmelisiniz.

Şimdi o elinizdeki detoks sularını yavaşça yere bırakın. Takip ettiğiniz diyetisyenleri şöyle bir gözden geçirin. Bilimin ışığında sizi doğru bilgiden mahrum bırakmayan, derdi magazin olmayan ve üstünüzde deney yapmayan bir diyetisyeniniz olduğuna emin olun. Diyetisyeniniz size zayıflamanın ve diyetin iki aylık bir serüven olmadığını, mucize beklediğiniz besinlerin ve bitkilerin sizi hayal kırıklığına uğratabileceğini ve istediğiniz hızla zayıflamanızın sağlığınız üstünde ne gibi olumsuz etkileri olabileceğini söyleyebilsin.

Böyle bir salgınla mücadele ederken bağışıklık sisteminiz en kuvvetli silahınızdır. Ancak şunu bilmelisiniz, bağışıklık sisteminizi iki gün boyunca “bağışıklık güçlendirici su” içerek güçlendiremezsiniz. Bu sebeple, geçirdiğimiz şu zor günlerde amacınız sağlıklı beslenmek ve bağışıklık sisteminize zarar verebilecek alışkanlıklardan kurtulmak olsun. Ayrıca diyetisyeninizin kapısını çalarken soracağınız soru “Nasıl acilen zayıflarım?” değil “Nasıl daha sağlıklı mücadele ederim?” olsun.

Herkesin bir an önce eski hayatına geri dönebilmesini ve sağlıklı beslenmenin ne olduğunu öğrenebilmesini dilerim. Sağlıkla kalın.

 

Yazar: Tuba Kılınç Üzümcü

Editör: Kurtuluş Öztürk

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir