Diyetinizden Şekeri Çıkarmak İçin Basit Adımlar

Çok fazla tatlı yemek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Tüketiminizi durdurmak için, diyetinizdeki şeker kaynakları hakkında daha iyi düşünmeye başlayın.

Zaman zaman tatlı krizine girmek gayet doğaldır. Diyetinizde çok fazla şeker bulunması; kilo alımı, yüksek trigliserit seviyesi, yetersiz beslenme ve diş çürümesi riskini arttırır.

Dünya Sağlık Örgütü, hem yetişkinlerin hem de çocukların ilave şeker alımını günlük kalorinin %10’undan daha az tutmalarını önerir (yaklaşık 12 çay kaşığı şeker). Şeker alımınızı kontrol altına almak için diyetinizdeki şeker kaynaklarının farkında olmanız önemlidir.

Besin etiketlerini okuyarak başlayın. Mısır şurubu, bal, yüksek fruktozlu mısır şurubu, malt şekeri ve dekstroz dahil olmak üzere şeker birçok isimle karşınıza gelir. Doğal şekerin meyve, süt ve sade yoğurt gibi gıdalarda oluştuğunu bilmelisiniz. Yiyecek ve içecekler işlenirken (soda ve aromalı yoğurt gibi) veya hazırlanırken (kahveye şeker eklediğinizde olduğu gibi) ilave şeker eklenir.

Şeker tüketimi ile ilgili önerilere doğal şeker içeren yiyecekleri dahil etmeyin, çünkü bu yiyecekler genellikle vitaminler, mineraller, lif ve protein gibi yararlı besin maddeleri içerir.

Diyet şeker tüketiminizi azaltmak için diğer yararlı ipuçları şunlardır:

  • En sevdiğiniz yiyeceğin şeker içeriğini araştırın. Yiyecek seçimlerinizdeki ilave şeker miktarını en aza indirin ve tatlandırıcılara dikkat edin.
  • Daha az işlenmiş yiyecek alın ve yiyin. Meyve, sebze ve tam tahıllar da dahil olmak üzere daha fazla işlenmemiş gıda satın alın ve yeni tarifler deneyin.
  • Çevrenizi değiştirin. Evde veya iş yerinde şeker kasesini bir meyve kasesi ile değiştirin.

Çevirmen: Tutku Çakıcı

Editör: Eren Örmeci

 

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir