Devedikeni (Milk Thistle)

Devedikeni, büyük dikenli yaprakları üzerinde beyaz damarları olan bir bitkidir.

Devedikeninin içindeki aktif bileşenlerden biri olan silimarin, bitkinin tohumlarından ekstrakte edilir. Silimarin, antioksidan özelliklere sahip olduğu düşünülen bir flavonoiddir.

Kapsül, tablet, toz veya sıvı ekstrakt formlarında satılmakta olan bu takviyeler, esas olarak karaciğer hastalıkları için kullanılmaktadır.

Kanıt

Devedikeninin aşağıdaki hastalıklarda kullanımı ile ilgili araştırmalar şunları göstermektedir:

 • Diyabet: Tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.
 • Dispepsi: Diğer takviyelerle kombinasyonu dispepsi (hazımsızlık) semptomlarını iyileştirebilir
 • Karaciğer Hastalıkları: Devedikeninin, siroz ve hepatit C gibi çeşitli karaciğer hastalıkları üzerindeki etkilerine dair yapılan çalışmalar karışık sonuçlar ortaya koymuştur.

Sonuç Olarak

 

 

 

 

 

Genellikle Güvenli

Devedikeni uygun dozlarda kullanıldığında güvenli görünmektedir. Ayrıca bazı karaciğer hastalıklarının tedavisinde rol oynayabilir.

Güvenlik ve Yan Etkiler

Uygun dozlarda alındığında devedikeninin oral kullanımı güvenli gibi görünmektedir.

Fakat şunlara neden olabilir;

 • Gastrointestinal sorunlar
 • Kaşıntı
 • Baş ağrısı

Eğer diyabet hastalığınız varsa devedikeni kullanırken dikkatli olmalısınız çünkü takviye olarak alındığında kan şekerinizin düşmesine neden olabilir. Ayrıca östrojenik etkilere sahip olabileceği yönünde bir endişe de vardır. Eğer meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya rahim fibrinoidleriniz varsa devedikeni kullanımından kaçınmalısınız.

Devedikeni, potansiyel olarak hayatı tehdit edebilen bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) da dahil olmak üzere çeşitli alerjik tepkilere neden olabilir. Bu durum, asteraceae ailesinde yer alan üzüm otu (ragweed, arsız zaylan), papatyalar, kadife çiçeği ve krizantem gibi diğer bitkilere alerjisi olan kişilerde daha yaygın olarak görülür.

Etkileşimler

Devedikeninin muhtemel etkileşimleri şunlardır:

 • Sitokrom P450 2C9 (CYP2C9) substratları: Bu enzimi ve bu enzimle etkileşen ilaçları (diazepam, varfarin vb) etkileyebilir.
 • Diyabetik ilaçlar: Tip 2 diyabetlilerin kan şekerini düşürebilir. Diyabetik ilaçlarla birlikte alınması istenmeyen etkilere yol açabilir. Bu yüzden kan şekerinin yakından takip edilmesi gerekmektedir.
 • Metronidazol (Flagyl): Bu antibiyotiğin etkinliğini azaltabilir. Devedikeni ve metronidazolün birlikte kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Simeprevir (Olysio): Bu hepatit C ilacı ile birlikte devedikeni almak ilacın kan konsantrasyonunu arttırabilir. Devedikeni ve simeprevirin birlikte kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Sirolimus (Rapamune): Bu immünsupresif ile birlikte alındığında ilacın vücuttaki işleyiş yolu değişebilir.

 

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir