Deniz Tuzu ile Sofra Tuzu Arasındaki Fark Nedir ?

Deniz tuzu ile sofra tuzu arasındaki temel fark; tadı, kokusu ve işlenme şeklidir.

Deniz tuzu, okyanus veya tuzlu su göllerinden gelen suyun az miktarda işlenerek buharlaştırılması ile elde edilir. Kullanılan su kaynağına bağlı olarak bu süreçte bazı mineralleri kaybedebilir. İçinde yer alan mineraller ise deniz tuzunun tadını ve rengini belirler.

Sofra tuzu ise tipik olarak yeraltındaki tuz kaynaklarından üretilir. Çeşitli mineralleri ortadan kaldırmak için daha yoğun şekilde işlem görür ve topaklanmayı önlemek için de bir miktar katkı maddesi barındırır. Ayrıca, çoğu sofra tuzuna, sağlıklı bir tiroid fonksiyonuna yardımcı olabilmek için iyot takviyesi yapılır.

Deniz tuzu sofra tuzuna göre daha sağlıklıymış gibi lanse edilse de esasen bu iki tuz tipi de büyük oranda aynı besin değerlerine sahiptir. İkisi de birim ağırlık başına kıyaslanabilir ölçüde sodyum içerir.

Sonuç olarak, ılımlı düzeyde tutmak şartıyla istediğiniz tuz tipini tüketebilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, son Amerikan kılavuzunun (The Dietary Guidelines for Americans) da önerdiği gibi sodyum alım limiti olan 2300 mg’ı geçmemektir.

Katherine Zeratsky, RD, LD

 

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir