Çuha Çiçeği (Evening Primrose)

Çuha çiçeği, sarı çiçekli bir bitkidir.

Bitkinin tohumlarından elde edilen çuha çiçeği yağı ise genellikle kapsül olarak satılmakta ve gama-linolenik asit (GLA) içermektedir.

Çuha çiçeği yağının oral takviyeleri, geleneksel olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanıt

Belirli durumlarda çuha çiçeğinin kullanımı üzerine yapılan araştırmalar şunları göstermektedir:

  • Atopik dermatit (egzama): Egzamayı tedavi etmek için çuha çiçeği yağının oral kullanımı üzerine yapılan araştırmalar çelişkili sonuçlar göstermiştir. En kapsamlı değerlendirme ise ağızdan alınan çuha çiçeğinin egzamanın belirti ve semptomlarını etkili bir şekilde gidermediği yönündedir.
  • Diyabetik nöropati: Şeker hastalarında ortaya çıkabilen sinir hasarını tedavi etmek için çuha çiçeği yağının kullanımı ile alakalı yapılan araştırmalarda ikna edici kanıtlara ulaşılamamıştır.
  • Premenstrüel sendrom (PMS): Araştırmalar, PMS semptomlarının tedavisinde, çuha çiçeği yağının oral kullanımının bir yararı olmadığını göstermektedir.

Sonuç Olarak

Dikkatli Olunmalı!

Çuha çiçeği yağıyla ilgili araştırmalar, birçok kişide  kısa vadeli kullanımların muhtemelen güvenli olduğunu göstermektedir. Buna rağmen, takviyelerinin herhangi bir hastalıkta tedavi edici olarak kullanılması fikrini desteklememektedir.

Güvenlik ve yan etkiler

Kısa vadede uygun miktarlarda alındığında, çuha çiçeği yağının oral kullanımının büyük olasılıkla güvenli olduğu gösterilmiştir..

Çuha çiçeği yağı şu yan etkilere neden olabilir:

  • Mide bulantısı
  • Baş ağrısı

Kanama bozukluğu olan kişiler çuha çiçeği kullanmamalıdır. Takviyenin oral kullanımı kanama riskini arttırır. Bu sebeple, herhangi bir ameliyat planlanıyorsa, iki hafta öncesinden çuha çiçeği kullanımının kesilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, epilepsi veya şizofreni hastalarında nöbet riskini arttırabileceği için çuha çiçeği kullanılmamalıdır.

Çuha çiçeği yağı gebelik komplikasyonlarını da arttırabilir.

Etkileşimler

Olası etkileşimleri şunlardır:

  • Antikoagülanlar ve anti-trombosit ilaçlar, bitkiler veya takviyeler: Bu tür ilaçlar, bitkiler veya takviyeler kanın pıhtılaşmasını azaltır. Çuha çiçeği yağı ile birlikte bunların kullanılması ise kanama riskini arttırabilir.
  • Sitokrom P450 3A4 (CYP3A4) substratları: Çuha çiçeğinin; Lovastatin (Altoprev) gibi bu enzimlerden etkilenen ilaçlarla bilrikte kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.
  • Lopinavir ve ritonavir (Kaletra): Bu kombine ilaç, HIV virüsünün neden olduğu enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Çuha çiçeği yağı, bu ilacın vücutta metabolize edilme hızını yavaşlatabilir.
  • Fenotiyazinler: Ağır zihinsel ve duygusal bozuklukları tedavi etmek için kullanılan bu ilaç grubu ile birlikte çuha çiçeği yağı almak, bazı kişilerde nöbet riskini arttırabilir.

Çeviren: Mehtap Özkanlı

Editör: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir