Çikolata Sağlığa Faydalı Olabilir Mi ?

Çikolatanın sağlıklı bir gıda olması fikri insanlara gerçekleşmiş bir düş gibi gelse de esasen bu düşünce pek doğru değildir. Yine de birçok çalışma kalp sağlığı için iyi bir seçenek olabileceğini göstermiştir. Bu da çikolatanın şöhretini giderek arttırmaktadır.

Çikolatanın ve onun ana bileşeni olan kakaonun kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini azalttığı görülmektedir. Kakao çekirdeklerinde bulunan flavanoller, kalp hastalığına neden olan hücre hasarını azaltıcı antioksidan bir etkiye sahiptir. Bu flavoneller (bitter çikolatada sütlü çikolataya göre daha yaygındır), kan basıncını düşürmeye ve vasküler işlevi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar çikolata tüketimini; diyabet, felç ve kalp krizi gibi hastalık risklerinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir. Ancak bu sonuçları doğrulamak için daha fazla raştırmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca, diyetinize çikolata eklemek isterseniz bunu ölçülü bir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Çünkü, çoğu hazır çikolatanın içinde onun kalorisini arttıran şeker, yağ ve çeşitli ilave bileşenler bulunmaktadır. Bu da fazla tüketiminin yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet için bir risk faktörü olan ağırlık artışını teşvik edebileceğini göstermektedir.

Kakao ise çikolatan farklı olarak bir takım potansiyel sağlık faydaları sunmakla birlikte daha az şeker ve yağ içerir. Eğer çikolata aromasından hoşlanan biriyseniz az yağlı sütünüze veya sabah yulafınıza bir miktar kakao ekleyebilirsiniz.

Katherine Zeratsky, R.D., L.D.

 

Çevirmen: Kurtuluş Öztürk

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir