Çalışırken Kötü Beslenmenizi Engelleyemiyor Musunuz? Beslenme Alışkanlığınızı İyileştirecek Bu 5 Kolay Adımı Takip Etmelisiniz!

Çalışma ortamınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmek, sağlığınızı geliştirmede rol oynayabilir mi? Araştırmalar “evet” cevabını veriyor…

İş yeriniz, sağlıklı beslenme hedeflerinize karşı size komplo kuruyor gibi hissettirdiği oluyor mu? Eğer cevabınız evet ise haklısınız ve kesinlikle bu hissinizde yalnız değilsiniz.

Şimdi, büyük resme odaklanalım… Yetişkinler, günde ortalama 8,8 saatlerini iş yerinde ya da iş ile alakalı aktivitelerde harcarlar. Ne yazık ki bu insanların %66’sı ya obez ya da fazla kiloludurlar.

Peki ya bu konuyla ilgili elimizdeki iyi haberler neler? Araştırmalar iş ortamında ve günlük rutinlerimizde yapacağımız basit değişikliklerin diyet kalitemizi geliştirmeye ve daha sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Başlamaya hazırsak işte hemen uygulayabileceğimiz 5 adım…

  • Şeker kasesini terk edin ve yerine meyve tabağı getirin!

İşte tam bu noktada “gözden uzak olan gönülden de ırak olur” atasözünü kullanmak çok doğru olacaktır. Şeker kasesini masanızdan yavaşça uzaklaştırmak veya bir çekmeceye saklamak, şekerli atıştırmalıklarınızı önemli ölçüde azaltırken, göze çarpan bir meyve tabağı bulundurmak ise sağlıklı bir atıştırmayı teşvik edecektir.

  • Abur cubur otomatına dikkat!

Araştırmalar hepimizin aslında içten içe bildiği bir gerçeği onaylıyor. Otomatların verdiği atıştırmalıkların genellikle şeker, tuz ve kalori değerleri yüksek iken besin değerleri düşüktür. Öğleden sonra açlık sancısı hissettiğinizde mola odasındaki otomatı görmezden gelmelisiniz.

  • Yiyeceklerinizi önceden planlayın; sağlıklı atıştırmalıklarınızı gerekirse evden getirin!

Sağlıklı ara öğünlerinizi evden getirerek beslenmede kontrolü ele alabilirsiniz. Çekmecenizde zula yapabileceğiniz fındık, fıstık ve granola barları bulundurabilirsiniz. Soğuk ara öğünler için ise yoğurt, çiğ sebzeler, taze meyveler ve peynir çeşitlerini düşünebilirsiniz. Tüm bu alternatifler iş arkadaşlarınızın kurabiyelerinden daha sağlıklı olacaktır.

  • Masanızda yalnız yemek yemeye son verin!

Çalışma masasında yemek yeme özellikle Amerikalı çalışanlar için geçerli bir kusurdur. Bu konuda bir ankete katılan çalışanların %62’sinin düzenli olarak kendi çalışma masalarında yalnız başlarına öğle yemeği yediği belirlenmiştir. Ayrıca araştırmalar, iş arkadaşlarıyla birlikte yemek yemenin işbirliğini ve genel çalışma performansını arttırdığını göstermiştir. Bu durum Amerikalıların deyimiyle bir nevi “kazan kazan” durumudur. Başka bir seçenek ise dışarıda yapılan yürüyüşler olabilir. Yürüyüşe çıkmak büyük öğünleri tüketmek için zamanınızı azaltır, amaçlarınıza olan isteğinizi arttırır ve sizi daha rahatlamış bir hale getirebilir.

  • Su içmeyi unutmayın!

Hafif dereceli bir dehidrasyon bile hafızanızı önemli ölçüde olumsuz etkileyip kaygıyı ve tükenmişlik hissini arttırabilir. Bu durum da çalışma performansı ve gerginlikten kaynaklanan beslenmenin artmasına zemin hazırlar. İş gününüz boyunca içebilmek için elinizin altında bir su şişesi bulundurun. 600 ml’lik şekerli bir içecek yerine içme suyunu tercih etmeniz size yaklaşık 240 kkal tasarruf sağlayacaktır.

İş ortamında sağlıksız beslenme akışına uymak oldukça kolay olabilir. Ancak neyin nerede yeneceğine dair farkındalığı arttırmak, iş yerindeki sağlıksız beslenme eğilimini tersine çevirebilir.

 

Çevirmen: Gökçe Gürsel

Editör: Kurtuluş Öztürk

Çeviri Kaynağı: Mayo Clinic 

 

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir