Bu Üç Kalp Sağlığı Efsanesine Kanmayın

Yediğiniz yiyecekler, kalp hastalığı riskinizde önemli bir rol oynamaktadır. İşte popüler yanılgılardan kaçınmak için bilmeniz gerekenler.

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için yumurtadan kaçınmalı ve bir omega-3 takviyesi almalısınız. Değil mi?

Tam olarak değil.

Kalp hastalığı, ABD’de hem erkekler hem de kadınlar için bir numaralı ölüm nedenidir. Kalp hastalıklarını uzak tutmak için güçlü bir silah; kilonuzu, kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu kontrol altında tutarken size ihtiyacınız olan vitaminleri, mineralleri ve enerjiyi veren sağlıklı bir diyet tüketmektir.

Ancak sizi yanlış yola yönlendirebilecek bu popüler beslenme efsanelerine dikkat edin.

Efsane: Hindistan cevizi yağı kalp sağlığına uygun bir yemek pişirme alternatifidir.

Argüman: Hindistan cevizi yağı doymuş yağ bakımından oldukça yüksektir – hatta tereyağından yaklaşık yüzde 50 daha fazladır.

Ancak doymuş yağın, kalp hastalığı riskiyle bağlantılı olarak kolesterol seviyelerini yükselttiği bilinmesine rağmen, bu efsaneyi savunan kişiler, hindistancevizi yağındaki bazı doymuş yağların (orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılır) daha az zararlı olduğuna ve aslında faydalı HDL kolesterol seviyelerini yükseltebileceğine inanmaktadır.

Gerçek: Hindistan cevizi yağının kolesterol seviyelerini (iyi ve kötü türlerin hepsi) zeytin veya kanola gibi diğer bitki bazlı yağlardan daha fazla artırdığı gösterilmiştir. Ve gerçekte, orta zincirli trigliseritler, hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin yalnızca küçük bir miktarını oluşturmaktadır.

Ayrıca, zeytinyağı, kanola yağı veya yağlı tohumlar ve deniz ürünlerinde bulunan omega-3 yağ asitleri gibi diğer kalp sağlığına yararlı yağlar çok sayıda kanıtla desteklenirken, hindistancevizi yağının sözde faydaları büyük ölçekli insan araştırmalarında hala kanıtlanamamıştır.

Efsane: Yumurtadan veya en azından yumurta sarısından kaçınmak en iyisidir.

Argüman: Yumurta sarısı çok fazla kolesterol içerir. Yani mantıksal olarak, kolesterol yemek yüksek kolesterole yol açar. Öyle değil mi?

Gerçek: Vücuttaki kolesterolün çoğu diyet yoluyla değil karaciğer tarafından üretilir. Ve diyetin önemli olmasına karşın, araştırmalar kolesterol seviyelerinin kolesterolden daha çok yediğiniz yağla, yani doymuş ve trans yağlarla ilgisi olduğunu bulmuştur.

Yumurtada protein gibi A ve D vitaminleri de dahil olmak üzere sağlıklı nütrientler bulunmaktadır. Uzun vadeli popülasyon çalışmaları, günde bir yumurta yemenin daha yüksek kalp krizi veya inme oranıyla bağlantılı olmadığını göstermektedir. Ancak yağlı etlere ve peynirlere dikkat edin, bunlar riskinizi arttırabilir.

Efsane: Omega-3 yağ asidi takviyeleri kalbinize yardımcı olur.

Argüman: Balık yemek, deniz ürünlerinde bulunan, inflamasyonu azaltabilen ve trigliserit adı verilen kan yağlarının seviyelerini düşürebilen doymamış yağ asitleri sayesinde kalp hastalığından ölme riskinizi azaltabilir. Ancak düzenli olarak (veya hiç) balık yemiyorsanız, omega-3 veya balık yağı takviyesi almak iyi bir kestirme yol gibi görünüyor.

Gerçek: Toplamda yaklaşık 80.000 hastayı içeren çalışmaların büyük bir araştırma, omega-3 takviyeleri ile kalp hastalığı arasında hiçbir bağlantı bulamadı. Sonuç: Takviyeler muhtemelen zararlı olmasa da omega-3’ü bir şişe yerine diyetinizden almanız daha iyi olabilir.

Çevirmen: Elif Öztürk

Editör: Eren Örmeci

 

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir