Bromelain Nedir?

Bromelain, ananasın sapından ve meyvesinden elde edilen bir sindirim enzimidir. Ameliyat veya yaralanma sonrası vücuttaki şişlikleri azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır. *

Bromelaini Gıda Takviyesi Olarak Almayı Düşünmeli Miyim?

Bromelain, iyileşmenin desteklenmesine yardımcı olmak için tipik olarak kısa bir süre için alınır.*  Yaralanma veya ameliyattan sonra küçük şişlik ve morarmaları azaltabilir.* Bromelain, morarma ve şişmeye (hematom) neden olan bir kan koleksiyonunun yeniden daha hızlı emilmesini teşvik edebilir. *

Bromelainin Gıda Kaynakları Nelerdir?

Bromelain ananas bitkisinde bulunur. Çoğunlukla yemediğiniz kısımlarda, özellikle de sap kısmında yoğunlaşır. Bromelain’in sağlık yararlarından faydalanmak için gıda takviyesi olarak kullanmak daha kolay olabilir.

Bromelain Sağlığımı Nasıl Etkileyebilir?

Ek bromelain size birkaç şekilde yardımcı olabilir:

  • Travma veya ameliyat sonrası iyileşmeyi teşvik eder*
  • Morarmayı azaltır*
  • Yaralanma sonrası şişliği azaltır*
  • Akut yaralanmadan sonra hassasiyeti azaltır*

Ne Kadar Bromelain Almalıyım?

Bromelain, günde 160 miligram (mg) kadar düşük dozlarda kullanıldığında sağlık yararları göstermiştir. Çoğu şartlarda, araştırmalar en iyi sonuçların günde 750 ila 1.000 mg dozlarında gerçekleştiğini göstermektedir. *  Bu genellikle günde iki kez alınan 500 mg gibi birden fazla doza bölünür.

Bromelaini Gıda Takviyesi Olarak Almanın Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

İnsanlarda yapılan çoğu çalışma, birkaç yan etki olduğunu bildirmektedir. Bununla birlikte, bir çalışma, yüksek dozda bromelain alan yüksek tansiyonlu kişilerde kalp atış hızının arttığını göstermiştir. Tansiyonunuz yüksekse, bromelain takviyesi almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Bromelain’e karşı alerjik bir reaksiyon olması da mümkündür. Solunum problemleri yaşarsanız, bromelain kullanmayı bırakın ve tıbbi yardım alın.

Diğer İlaçlarla Birlikte Bromelain Gıda Takviyesi Almak Güvenli Midir?

Bromelain kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir, bu nedenle aspirin, lopidogrel (Plavix), ibuprofen (Advil, Motrin IB), heparin, warfarin (Coumadin, Jantoven) ve diğerleri gibi kan sulandırıcı bir ilaç (antikoagülan) alırsanız bundan kaçınılmalıdır.

Özellikle hamileyseniz veya bir sağlık sorununuz varsa, bir bromelain takviyesi almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

* Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için tasarlanmamıştır.

Çevirmen: Merve Ertem

Editör: Hicran Koçgürbüz

Metnin yayın tarihi: 26.07.2016

Çeviri tarihi: 25.11.2020

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir