Beyaz Et De Kırmızı Et Gibi “Kötü” Kolesterol Seviyesini Yükseltiyor

Yüksek miktarda kırmızı et tüketimi LDL (kötü kolesterol) seviyesini yükseltebilir fakat bununla birlikte yeni çalışmalar, beyaz et tüketiminin de kontrol altında tutulması gerektiğini öneriyor. Konu ile ilgili bulgular ‘The American Journal of Clinical Nutrition’ tarafından 4 Haziran 2019’da yayımlanmıştır.

Araştırmacılar, yüksek miktarda kırmızı et, beyaz et (tavuk ve hindi)  ya da bitkisel protein (fındık, bütün tahıllar, soya ürünleri ve baklagiller gibi) içeren 4 haftalık diyet takibi için 21-65 yaş aralığında rastgele 113 sağlıklı yetişkin seçtiler. Bu 4 haftalık diyet sonrasında; yüksek miktarda kırmızı et içeren diyet grubunda, LDL düzeyleri tahmin edildiği gibi artmıştır. Bununla birlikte yüksek miktarda beyaz et (kümes hayvanları) tüketlerde de LDL düzeylerinin kırmızı et grubuna benzer oranda arttığını gösterilmiştir.

Karşılaştırma yapıldığında bitkisel protein içeren diyet grubundaki bireylerde LDL düzeylerinin %7 kadar düştüğü görülmüştür. Araştırmacılar kötü kolesterol (LDL) düzeylerinde görülen bu düşüşün, yüksek ihtimalle diyetin fitosterol (bitki kimyasalları) içeriğine bağlı olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, kırmızı ya da beyaz et tüketiminin azaltılarak yerine daha fazla bitkisel protein tüketilmesinin LDL düzeyini yönetebilmek için en iyi yaklaşım olabileceğine karar vermişlerdir.

Çeviren : Halim Umut Korkmaz

Editör : Merve Ertem

Kaynak : Harvard Health

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir