Bebeğinizin D Vitamini Takviyesine İhtiyacı Var Mı ?

Bu durum, bebeğinizi emzirip emzirmediğinize veya bebeğinizin ne kadar D vitamini takviyeli mama veya inek sütü tükettiğine bağlıdır.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin bebeklerde D vitamini için hazırladığı şu yönergeleri göz önünde bulundurun:

  • Bebeğinizi tamamen veya kısmen anne sütüyle besliyorsanız, doğumdan hemen sonra başlayarak bebeğinize günde 400 uluslararası birim (IU) sıvı D vitamini verin. Bebeğinizi sütten kesene ve günde yaklaşık 1 litre D vitamini takviyeli mama veya 12 aydan sonra tam yağlı inek sütü içene kadar bebeğinize D vitamini vermeye devam edin.
  • Bebeğinizi günde yaklaşık 1 litreden daha az D vitamini takviyeli mama ile besliyorsanız, doğumdan sonraki ilk birkaç günden başlayarak bebeğinize günde 400 IU sıvı D vitamini verin. Bebeğiniz günde en az 1 litre içene kadar D vitamini vermeye devam edin.

Bebeğinize sıvı D vitamini verirken önerilen miktarı aşmadığınızdan emin olun. D vitamini takviye ile birlikte gelen talimatları dikkatlice okuyun ve yalnızca verilen damlalığı kullanın.

Anne sütü bebekler için en iyi besin kaynağı olsa da muhtemelen yeterli D vitamini sağlamayacaktır. Bebeğinizin vücudunun kalsiyum ve fosforu emebilmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır. Az miktarda alınan D vitamini raşitizme, kemiklerin yumuşamasına ve zayıflamasına neden olabilir. Bebekler için, önemli bir D vitamini kaynağı olan, güneşe maruz kalma önerilmediğinden; takviyeler, D vitamini eksikliğini önlemenin en iyi yoludur.

Bebeğiniz büyüdükçe ve beslenmesine katı yiyecekler eklendikçe, somon, yumurta sarısı ve içeriği zenginleştirilmiş yiyecekler gibi D vitamini içeren yiyeceklerle bebeğinizin günlük D vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin D vitamini takviyesi ihtiyacı hakkında sorularınız varsa bebeğinizin doktoruna danışın.

 

Jay L. Hoecker, M.D.

 

Çevirmen: Hilal Bakkaloğlu

Editör: Eren Örmeci

Metnin Yayınlanma Tarihi: 23.05.2020

Çeviri Tarihi: 29.11.2020

 

Kaynak: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/vitamin-d-for-babies/faq-20058161

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir