Bariatrik Cerrahi: Sizin İçin Bir Seçenek Mi?

Kilo verme ameliyatı olmak için karşılamanız gereken kriterler hakkında bilgi edinin.

Kilo verme ameliyatı, sindirim sisteminizin şeklini ve işlevini değiştirir. Bu ameliyat kilo vermenize ve obezite ile ilgili tıbbi durumları yönetmenize yardımcı olabilir. Bariatri cerrahi koşulları arasında diyabet, obstrüktif uyku apnesi, kalp hastalığı ve felç için risk faktörleri bulunur.

Bariatri cerrahisi, obezite cerrahisi olarak da bilinir. Çeşitli cerrahi prosedürler vardır, ancak hepsi ne kadar yiyebileceğinizi sınırlayarak kilo vermenize yardımcı olur. Bazı prosedürler ayrıca emilebilen besin miktarını da sınırlar.

ABD’de en yaygın kilo verme ameliyatı tüp mide ameliyatıdır. Bu prosedürde cerrah, tüp benzeri bir kılıf oluşturmak için midenin büyük bir bölümünü çıkarır.

Kilo verme ameliyatı, genel bir tedavi planının yalnızca bir parçasıdır. Tedaviniz ayrıca beslenme kılavuzları, egzersiz ve psikolojik süreçleri de içerecektir. Kilo verme hedeflerinize ulaşmak için bu uzun vadeli planı izlemeye istekli ve yetenekli olmanız gerekir.

Kilo verme ameliyatını düşünüyorsanız, kilo verme ameliyatının sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak birçok uzmanla görüşmelisiniz.

Tıbbi Yönergeler

Kilo verme cerrahisi için genel tıbbi kılavuzlar vücut kitle indeksine (BMI) dayanmaktadır. BMI ,vücut yağını tahmin etmek için ağırlık ve  boyu kullanan bir formüldür. Kilo verme ameliyatı, BMI’sı 40 veya daha yüksek olan bir yetişkin için bir seçenek olabilir.

Ameliyat, bu 3 koşulu karşılayan bir yetişkin için de bir seçenek olabilir:

 • 35 veya daha yüksek BMI
 • En az bir obezite ile ilgili tıbbi durum
 • En az altı aylık denetimli kilo verme girişimleri

Bazı durumlarda, kilo verme ameliyatı ergenler için bir seçenek olabilir. Yönergeler şunları içerir:

 • 40 veya daha yüksek BMI ve obezite ile ilgili herhangi bir tıbbi durum
 • 35 veya daha yüksek BMI ve şiddetli obezite ile ilgili tıbbi bir durum

Ameliyat için BMI ölçüsünü bir klavuz olarak kullanmak yerine, bir cerrah ergenler için percentilçizelgelerikullanabilir. Bugrafikler heryaşiçin standart BMI aralığını gösterir . Cerrah,bir ergenin  BMI’sinin ideal  BMI aralığının ne kadar üzerinde olduğuna bağlı olarak prosedürü önerebilir.

Obezite ile ilgili bir hastalığın türüne veya şiddetine bağlı olarak, düşük vücut kitle indeksi olan bazı yetişkinler veya ergenler kilo verme ameliyatı geçirebilir.

Ameliyata Hazır Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Kilo verme ameliyatını düşünüyorsanız, aşağıdakileri içerebilecek bir sağlık ekibi ile görüşeceksiniz:

 • İlk yardım doktoru
 • Cerrah
 • Anestezi uzmanı
 • Diyetisyen
 • Kilo kontrolü konusunda uzmanlaşmış hemşire
 • Psikolog veya psikiyatrist
 • Tıbbi durumunuza bağlı olarak diğer uzmanlar

Ekibinizin üyeleri prosedürden önce ve sonra ne ile karşılaşacağınızı size açıklayacaktır. Ameliyata hazır olup olmadığınızı değerlendirecekler ve sizin için iyi bir seçenek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaklar. Ameliyata hazır olmadan önce tıbbi, davranışsal veya psikolojik endişeleri belirleyebilirler.

Tıbbi Endişeler

Bilinmeyen obezite ile ilgili durumları teşhis etmek için tıbbi bir muayene yaptıracaksınız. Doktorunuz ayrıca ameliyatı daha karmaşık hale getirebilecek sorunları da test edecektir. Aşağıdaki hastalıkları belirlemek için sizden test istenebilir :

 • Uyku apnesi
 • Kalp-damar hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Karaciğer hastalığı

Aşağıdaki koşullara sahipseniz muhtemelen ameliyat olamayacaksınız:

 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • Anestezinin güvenli kullanımını yasaklayan şiddetli kalp hastalığı
 • Anestezi kullanma riskini artıran diğer durumlar

Davranışlar Ve Akıl Sağlığı

Ameliyat sonrası kilo kaybı, yeme ve egzersizdeki davranışlarınızı değiştirme yeteneğinize bağlıdır. Ayrıca, akıl sağlığınızın iyi olması tedavi planınıza uymanın talepleri açısından önemlidir. Ekibinizin hedefleri, psikolojik veya davranışsal risk faktörlerini belirlemek, herhangi bir sorunu ele almak ve ameliyat için hazır olup olmadığınıza karar vermektir.

Sağlık ekibiniz sizinle aşağıdakiler hakkında konuşacak:

 • Motivasyon: Yaşam tarzı değişikliklerini benimsemek, hedefler belirlemek ve sağlıklı beslenme konusunda kendinizi eğitmek için motive misiniz? Ekibiniz diyet ve egzersiz rutininizde önerilen değişiklikleri takip etme becerinizi takip edecektir.
 • Kilo kaybı geçmişi: Geçmişte kilo vermek için hangi diyet ve egzersiz planlarını kullandınız? Kilo mu verdiniz veya yeniden kilo mu aldınız? Kilo verme ve kilo alımındaki modeller, ekibinizin sizin için zorlukları anlamasına ve ameliyat sonrası planlar için stratejiler önermesine yardımcı olacaktır.
 • Yeme davranışları: Düzensiz yeme davranışları veya yeme bozuklukları obeziteyi arttırabilir. Bunlar arasında aşırı yeme, gece yeme ve öğünler arasında plansız atıştırma yer alır. Bazı yeme bozuklukları, duygudurum bozuklukları ve diğer akıl sağlığı durumlarıyla ilişkilidir.
 • Duygudurum bozuklukları: Depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk veya diğer duygudurum bozuklukları obezite ile ilişkilidir ve bu koşullar kilonuzun yönetimini zorlaştırabilir. Ayrıca, tedavi edilmemiş duygudurum bozuklukları olan kişiler, ameliyattan sonra yeni diyet ve egzersiz alışkanlıklarına devam etmekte genellikle zorlanırlar.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı: Alkol veya uyuşturucu kullanımının yanı sıra sigara ile ilgili sorunlar, yavaş kilo kaybı ve ameliyat sonrası devam eden madde kullanımı sorunları ile ilişkilidir. Tedavi edilmeyen veya yönetilmeyen sorunlar muhtemelen kilo verme ameliyatı seçeneğini zorlaştırır.
 • İntihar riski: Kilo verme ameliyatı geçiren kişilerde intihar riski artar. Risk; depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, madde kullanım bozukluğu, şizofreni veya diğer bozuklukları olan kişilerde daha yüksektir.

Ameliyat Öncesi Beklentiler

Ekip üyeleriniz bariatrik cerrahiyi tavsiye ederse, bir tedavi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaklardır. Bu şunları içerebilir:

 • Beslenme yönergeleri: Diyetisyen size beslenme kılavuzları, vitamin takviyeleri ve menü planlama konusunda yardımcı olacaktır. Kılavuz, ameliyat öncesi ve sonrası değişiklikleri içerir.
 • Egzersiz planı: Bir fizyoterapist, hemşire veya başka bir uzman, uygun egzersizleri öğrenmenize, bir egzersiz planı geliştirmenize ve hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır.
 • Kilo kaybı: Ameliyat olmadan önce diyet ve egzersiz yoluyla biraz kilo vermeniz teşvik edilebilir veya istenebilir.
 • Psikoterapi: Yeme bozukluğu, depresyon veya diğer akıl sağlığı durumlarını tedavi etmek için konuşma terapisine, ilaç tedavisine veya diğer akıl sağlığı terapilerine başlamanız gerekebilir. Terapiniz, yeni başa çıkma becerileri geliştirmeyi, beden algısı veya benlik saygısı ile ilgili endişelerinizi ele almayı içerebilir.
 • Sigara içmek: Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmanız veya bırakmanıza yardımcı olacak bir programa katılmanız istenecektir.
 • Diğer tedaviler: Diğer tıbbi durumlar için tedavileri takip etmeniz beklenecektir.

Bu gereksinimler, ameliyattan sonra mümkün olan en iyi kilo verme sonuçlarını elde etmenize yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu planları takip etme beceriniz, ekibinize ameliyattan sonra yönergeleri takip etme konusunda ne kadar motive olduğunuzu gösterecektir. Sağlık ekibiniz şunları belirlerse kilo verme ameliyatı ertelenebilir veya iptal edilebilir:

 • Psikolojik veya tıbbi olarak ameliyata hazır değilsiniz.
 • Yeme veya egzersiz alışkanlıklarınızda uygun değişiklikleri yapamadınız.
 • Değerlendirme sürecinde kilo aldınız.

Ameliyat İçin Ödeme Yapmak

Sigorta şirketiniz kilo verme ameliyatı masraflarını karşılayabilir. Ancak ekibinizin prosedürün tıbbi açıdan gerekli olduğunu göstermesi gerekecektir. Ayrıca, denetimli bir diyet ve egzersiz programı ile yeterince kilo veremediğinize dair belgelenmiş kanıt sunmanız gerekebilir. Medicare ve bazı Medicaid programları masrafları karşılayabilir.

Sigorta kapsamınızı ve beklenen cepten maliyetlerinizi araştırmanız önemlidir. Hastanenizin, ameliyatınızı finanse etmek için seçenekleri keşfetmenize yardımcı olacak hizmetleri olabilir.

Bariatrik Cerrahi Sizin İçin Doğru Mu?

Doktorlar, hemşireler ve diğer uzmanlardan oluşan bir ekip, bunun sizin için uygun bir seçenek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ekibin kilo verme ameliyatına hazır olup olmadığınızı belirlemek için kullandığı süreç, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için size de fayda sağlayacaktır. Faydaları ve riskleri göz önünde bulundurmanız, ameliyat öncesi ve sonrası planları takip etmeniz ve yeni bir beslenme ve egzersiz programına ömür boyu bağlı kalmanız gerekecektir.

 

Çevirmen: Esma GÜLLÜ

Editör: Hicran KOÇGÜRBÜZ

Erişim Tarihi: 19.12.2020- 21.22

Yayın Tarihi: 16.12.2020

Çeviri Tarihi: 19.12.2020

Kaynak:https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/gastric-bypass-surgery/art-20046318

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir