Balık Yağı

Balık yağı, vücudumuzda kas aktivitesinden hücre gelişimine kadar birçok fonksiyonu olan Omega-3 yağ asitlerini içeren bir besin kaynağıdır.

Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda üretilemediği için besinlerle alınır. Balık yağı, dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) adı verilen iki omega-3 içerir. DHA ve EPA’nın en iyi besin kaynakları somon, uskumru ve alabalık gibi yağlı balıklar ve midye, istiridye ve yengeç gibi kabuklu deniz hayvanlarıdır. Bazı kabuklu yemişler, yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar ise alfa-linolenik asit (ALA) adı verilen başka bir omega-3 içerir.

Balık yağı takviyeleri sıvı, kapsül ve hap şeklinde bulunabilir.

Kalp krizi ve felç riskini aazaltmak, yüksek trigliserit seviyelerini düşürmek, yüksek tansiyonu tedavi etmek ve romatoid artrit semptomlarını iyileştirmek için balık yağı kullanılabilir.

Kanıt

Balık yağının bu hastalıklarda kullanımı ile ilgili araştırmalar şunları göstermektedir:

 • Kalp hastalığı: Haftada iki kez ton balığı veya somon gibi balık yağı içeren besinlerin tüketilmesinin, kalp hastalığı riskini düşürdüğü, en az altı ay boyunca balık yağı takviyesi alımının, kardiyovasküler semptomları (kalp krizi gibi) ve ölüm riskini azalttığı gösterilmiştir. Araştırmalar ayrıca, yüksek EPA seviyelerine sahip yaşlı bireylerde konjestif kalp yetmezliği riskinin de daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.
 • Yüksek Tansiyon: Birçok çalışma, balık yağı takviyesi alan kişilerin kan basıncında hafif düşüşler olduğunu göstermiştir. Bu etkinin orta ve ağır şiddetli hipertansiyonu olan kişilerde, hafif şiddetli hipertansiyona göre daha yüksek olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.
 • Yüksek Trigliserit ve Kolesterol: Omega-3 yağ asitlerinin kan trigliserit seviyelerini önemli ölçüde azaltabileceğine dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Ayrıca, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolesterol seviyelerinde bir artış olmasına rağmen, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya “iyi”) kolesterolde hafif bir iyileşme sağladığı bildirilmiştir.
 • Romatoid artrit: Çalışmalar, balık yağı takviyelerinin ağrıyı azaltmaya, sabah sertliğini iyileştirmeye ve romatoid artritli kişilerde eklem hassasiyetini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Rahatlama genellikle hafif düzeyde olsa da, anti-inflamatuar ilaçlara olan ihtiyacı azaltmak için yeterli olabilmektedir.

Sonuç Olarak

Genellikle Güvenli

Omega-3 yağ asitleri sağlık için elzemdir. Bu yağ asitleri balık tüketilerek alınabilir. Ancak pişirme yöntemi olarak kızartma değil, ızgara tercih edilmelidir. Kardiyovasküler hastalıklar  veya otoimmün  bozukluklarda balık yağı takviyeleri yararlı olabilmektedir. Ayrıca balık yağı neredeyse hiç civa içermiyor olsa da belirli balık türlerine dikkat etmekte fayda olabilir. Genellikle güvenli olsa da, çok fazla balık yağı kanama riskinizi artırabilir ve bağışıklık tepkinizi baskılayabilir. Bu nedenle bu takviyeler  bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Güvenlik ve Yan etkiler

Tavsiye edildiği gibi alındığında, balık yağı takviyeleri genellikle güvenli kabul edilir.

Bununla birlikte, balık yağı takviyeleri aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

 • Yedikten sonra ağızda balık tadının kalması
 • Ağız kokusu
 • Hazımsızlık
 • Bulantı
 • Sulu dışkı
 • Ciltte döküntü

Yüksek dozda balık yağı takviyesi kanama riskini artırabilir, bu da inme riskini tetikler.

Balıklara ya da kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olanların balık yağı kullanmalarının güvenli olup olmadığıyla ilgili net bir veri yoktur.

Etkileşimler

 • Antikoagülan ve antiplatelet ilaçlar, bitkiler ve takviyeler: Bu tür ilaçlar, bitkiler ve takviyeler kanın pıhtılaşmasını azaltır. Bu nedenle balık yağı takviyelerinin yanlarında alınması kanama riskini artırabilir.
 • Tansiyon ilaçları, bitkileri ve takviyeleri: Balık yağı takviyesi almak kan basıncını biraz düşürebilir. Bu takviyeleri tansiyon ilaçları ile almak, kan basıncı üzerindeki etkilerini artırabilir.
 • Kontraseptif ilaçlar: Bazı kontraseptif ilaçlar, balık yağının tipik olarak trigliseritler üzerindeki etkisine müdahale edebilir.
 • Orlistat (Xenical, Alli): Balık yağı, yağ asitlerinin emilimini azaltabilir. Bu nedenle orlistat gibi ağırlık kaybını destekleyen ilaçlar ile balık yağı aynı anda alınmamalı, iki saat arayla kullanılmalıdır.
 • E vitamini: Balık yağı E vitamini seviyelerini düşürebilir.

 

Çevirmen: Mehtap Özkanlı

Editör: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir