Aralıklı Oruç Nedir? Sağlığa Faydalı Mıdır?

Aralıklı oruç (ya da aralıklı açlık) her günün belirli bir saat diliminde ya da haftanın belirli bir periyodunda aç kalmak anlamına gelir. Aralıklı orucun bazı popüler çeşitleri şunlardır:

  • Alternatif gün orucu: Bir gün normal beslenip diğer gün ya tamamen oruç tutulur ya da küçük bir öğün (500 kaloriden daha az) tüketilir.
  • 5:2 oruç: Haftada beş gün normal diyet uygulayıp ve diğer iki gün oruç tutulur
  • Günlük zaman kısıtlamalı oruç: Her gün sadece sekiz saatlik bir süre içinde normal olarak beslenilir. Örneğin, kahvaltı atlanıp öğle yemeği saatinde ilk öğün yapılır ve akşam yemeği ise saat 8 civarında yenilir.

Bazı çalışmalar alternatif gün orucunun kilo kaybı için tipik düşük kalorili diyet ile aynı etkiye sahip olduğunu ileri sürmektedir. Bu öneri mantıklıdır çünkü alınan kalorinin azaltılması doğal olarak kilo vermenize de yardımcı olmalıdır.

Peki aralıklı oruç sağlığınıza faydalı olabilir mi? Ağırlık kaybı ve fiziksel aktivite; diyabet, uyku apnesi ve bazı kanser tipleri gibi obezite ile bağlantılı hastalıkların riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Bu hastalıklardan korunmada aralıklı oruç uygulaması, toplam kalori alımını azaltan herhangi bir diyet türü kadar faydalı görünmektedir.

Bazı araştırmalar, inflamasyonun azaltılması ve inflamasyonla ilişkili sorunların düzeltilmesi konusunda, aralıklı orucun diğer diyetlerden daha faydalı olabileceğini ileri sürmektedir.

Buna rağmen, aralıklı orucun aşağıdakiler gibi bazı yan etkileri olabilir:

  • Açlık
  • Yorgunluk
  • Uykusuzluk
  • Mide bulantısı
  • Baş ağrısı

Yine de bunların çoğu durumda bir ay içerisinde ortadan kaybolduğunu belirtmek önemlidir.

Aralıklı oruç, çoğu insan için güvenli olsa da herkes için uygun değildir. Gebelik veya emzirme dönemlerinde kilo yönetimi için en doğru yol öğün atlamak olmayabilir. Böbrek taşı, gastroözofageal reflü, diyabet veya benzeri tıbbi sorunlara sahipseniz aralıklı oruca başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Çevirmen: Şevkiye Çavuşoğlu

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir