Alkali Su Normal Sudan Daha Mı Sağlıklı?

Çoğu insan, normal suyun daha yararlı olduğunu düşünmektedir.

Şişede satılan alkali sular, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan düzenlemelere tabi tutulmaktadır. Ayrıca, alkali pH elde etme amacıyla bazı besinlere de eklenmektedir.

Bilim insanları maddenin ne kadar asidik ya da alkali olduğunu belirlemede 0-14 değerleri arasında bir skaladan oluşan pH kavramını kullanmaktadırlar. Bu skalaya göre pH’ı 7’nin üstünde  olan maddeler alkali madde olarak tanımlanmaktadır.

Alkali suyun pH değeri, normal musluk suyunun pH değerine göre oldukça yüksektir. Bu nedenle alkali su tüketimini öneren insanlar, bu özelliğinin kan dolaşımındaki asidi nötralize edebileceğini savunmaktadırlar. Fakat çalışmalardan elde edilen veriler alkali suyun, kan pH’ını önemli ölçüde değiştirebilmesinin pek mümkün olmadığını göstermektedir.

Bazı çalışmalar, alkali suyun kemik kaybını yavaşlatmaya yardımcı olacağını söylerken bu yararın uzun vadede sürdürülebilirliği konusu ise belirsizdir.

Bazı kişiler, alkali suyun hastalıkları önlemeye -kanser ve kalp hastalıkları gibi- yardımcı olabileceğini söylemektedir. Ancak, bu iddiaları destekleyen çok az güvenilir kanıt bulunmaktadır.

Çevirmen: Gökçe Gürsel

Editör: Kurtuluş Öztürk

 

Kaynak: Mayo Clinic

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir