Adölesanlarda Kilo Kaybı: Sağlıklı Alışkanlıkların Önemi

Sağlıklı alışkanlıklar, adölesanlar için kilo vermenin anahtarıdır. Başarılı olmak için çocuklara yol gösterilmelidir.

Adölesanlar arasında obezite ciddi ve yaygın bir sorundur. Aşırı kilo ve obezite, ergenlik döneminde sağlık sorunlarına, yetişkinlikte daha yüksek obezite riskine, kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi hastalıklar için ömür boyu riske neden olabilir. Araştırmalar, adölesanların kilo vermesine yardımcı olmak için en iyi stratejinin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak ve sağlıklı aktivitelere teşvik etmek olduğunu gösteriyor.

Sosyal ve Psikolojik Etki

Adölesanlar, en az ebeveynleri kadar fazla kilo konusunda endişelidirler. Çocuklar genellikle fazla kilolarından dolayı zorbalığa uğrar. Araştırmalar, sağlıksız bir kiloya sahip bir gencin, zayıf benlik saygısı, depresyon ve genel olarak daha düşük bir yaşam kalitesi için yüksek risk altında olduğunu göstermektedir.

Obezite ve kilo konusunda zorbalığa uğramak, yeme bozuklukları geliştirme riskiyle ve öğün atlama, aşırı yeme, açlık dönemleri ve kendini kusturma gibi sağlıksız yeme alışkanlıkları ile bağlantılıdır.

Kilo Hakkında Konuşmak

Araştırmalar, çocuklarla kiloları hakkında konuşmanın kilo vermeye veya sağlıklı kararlar almaya yol açmadığını göstermiştir. Aile içinde bir çocuğun ağırlığı hakkında alay etmek ve şakalaşmak özellikle zararlıdır. Çocuğunuzun kilosu hakkında iyi niyetle konuşmanın veya kilo vermeyi teşvik etmenin bile olumsuz etkileri olduğu görülmüştür. Çocuğunuz bu konuşmaları yine de incitici veya yargılayıcı olarak algılayabilir.

Aslında, kilo konuşması -hem alay hem de iyi niyetli yorum- devam eden kilo sorunları, artan kilo, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yeme bozukluğu riski ile ilişkilidir. Bununla birlikte, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına ve sağlıklı aktivitelere odaklanan konuşmalar ve stratejiler, kilo kaybını ve yönetimini teşvik eder.

 

Diyet Riskleri

Araştırmalar, adölesan diyetinin -kilo vermek için kaloriyi kısıtlamak- hem obezite hem de yeme bozuklukları geliştirme riskini artırdığını göstermiştir. Ergenler arasında diyet genellikle gıdaların temel besin öğelerinden kısıtlanması, öğün atlama, açlık, aşırı yeme, kendini kusturma ve diğer yüksek riskli yeme alışkanlıklarıyla ilişkilidir. Kilo verme haplarının veya laksatiflerin kullanılması sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaz.

Sağlıklı Beslenme İçin Aile Stratejileri

Kilo kaybı ve yönetimi için en iyi stratejiler, ebeveynlerin rol model olmaya çalışmasıyla tüm aile için sağlıklı seçimlere odaklanır. Bunlar:

 • Kahvaltı yapmak. Kahvaltı yapan adölesanlar -öğün atlayanlara kıyasla- daha fazla esansiyel besin öğesi alırlar ve daha iyi beslenme alışkanlıklarına sahip olurlar. Tam tahıllı yiyecekler, meyveler ve az yağlı süt ürünleri iyi kahvaltı seçenekleridir.
 • Aile yemeği yemek. Evde daha sık aile yemeği, meyve ve sebzeler, kalsiyum açısından zengin yiyecekler ve lif içeren daha iyi bir diyetle ilişkilendirilir. Aile yemekleri, öğün atlama veya aşırı yemek yeme gibi daha az kötü beslenme alışkanlığıyla da bağlantılıdır.
 • Birlikte planlama ve yemek pişirme. Çocuklarla alışveriş yapmak, yemek planlamak ve yemek hazırlamak onların sağlıklı alışkanlıklara sahip olmalarını, öğrenmelerini ve uygulamalarını sağlar.
 • Sağlıklı atıştırmalıklar stoklamak. Meyveler, sebzeler, humus, patlamış mısır ve az yağlı peynir gibi sağlıklı atıştırmalıklar hazır bulundurulabilir.
 • Sağlıklı içecekler sunmak. Su, maden suyu ve az yağlı veya yağsız süt tercih edilmeli. Gazlı veya şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Ekran süresini sınırlama. Televizyon veya bilgisayar önünde yemek yemekten ve atıştırmaktan kaçınılmalıdır. Uzatılmış ekran süresi, besin öğelerinden yetersiz beslenme ile ilişkilidir.
 • Sağlıklı porsiyonlar seçmek. Daha küçük porsiyonlarda et ve süt ürünleri seçilmeli ve daha büyük porsiyonlarda meyve, sebze ve tam tahıllar tercih edilmelidir.

 

Aktiviteyi Teşvik Etmek

Adölesanların günde yaklaşık 60 dakika fiziksel aktiviteye ihtiyaçları vardır ancak bu her zaman 60 dakika olması gerektiği anlamına gelmez. Daha ağır olan gençler için fiziksel olarak aktif olmak zor olabilir. Aşağıdaki stratejilerle çocuğunuzu destekleyebilir ve hedefe ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz:

 • Egzersizi değil, aktiviteyi vurgulayın. Çocuğunuzun aktivitesinin yapılandırılmış bir egzersiz programı olması gerekmez amaç sadece hareket etmektir. Yürümek, bisiklete binmek veya dans etmek kalori yakma ve formu iyileştirmek için harika olabilir. Fiziksel hareket gerektiren ev işlerinde görevlendirilebilir.
 • Çocuğunuzun sevdiği aktiviteleri bulun. Çocuğunuz sanata eğilimliyse, bir kolaj için yaprak toplamak üzere yürüyüşe çıkın. Çocuğunuz okumayı seviyor mu? Bir kitap için kütüphaneye yürüyün veya bisikletle gidin. Organize bir spor yapma eğiliminde olmayan bir çocuk, yine de sizinle parkta oyun oynamaktan hoşlanabilir.
 • Aktif bir adölesan istiyorsanız, kendiniz aktif olun. Tüm ailenin birlikte yapabileceği eğlenceli aktiviteler bulun. Egzersizi asla bir ceza veya angarya gibi göstermeyin. Her aile üyesinin, günün veya haftanın aktivitesini seçmesine izin verin. Vuruş antrenmanı, bowling veya yüzme tercih edilebilir. Önemli olan aktif bir şey yapmanız.
 • Ekran süresini sınırlayın. Okul çalışması dışında ekran süresini günde iki saatten fazla olmamak üzere sınırlayın. Tüm aile için ebeveynlerin ekran süresini sınırlandırmak, yatma vaktinde veya yemek sırasında telefon veya elektronik kullanmama ve kullanmadıkları zamanlarda cihazları kapatıp kenara koyma gibi iyi elektronik alışkanlıklar oluşturun.
 • Aktivite takipçisi. Bazı kanıtlar, giyilebilir elektronik spor takip cihazlarının, özellikle sağlıklı beslenme ve aktivite seçimlerini desteklemek için genel bir planın parçası olduğunda, gençlerin hedefler belirlemelerine ve aktivite seviyelerini kendi kendilerine izlemelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Doktorun Rolü

Çocuğunuzun yıllık sağlık kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Doktorunuz sağlıklı beslenme alışkanlıkları hakkında tavsiyelerde bulunabilir, aktiviteleri artırmak için makul hedefler önerebilir ve genel sağlık sonuçlarındaki ilerlemeyi izleyebilir.

 

Çevirmen: Merve Ertem

Editör: Merve Gül Mert

Metin yayın tarihi: 27.11.2019

Çeviri tarihi: 26.02.2021

 

Kaynak: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/tween-and-teen-health/in-depth/teen-weight-loss/art-20045224

 

 

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir