Acidophilus

Doğal olarak ağız, bağırsak ve vajinada bulunan acidophilus (lactobacillus acidophilus), probiyotik olarak bilinen bakterilerden bir tanesidir. Her probiyotik takviye türü -ve her birinin alt türleri- farklı şekillerde çalışmaktadır.

Acidophilus takviyeleri, kapsül, tablet, toz ve vajinal fitil formlarında bulunur. Takviye olarak kullanılmasının yanı sıra yoğurt gibi bazı süt ürünlerinde de yer alır. Ayrıca birçok gıdaya ticari olarak eklenmektedir.

Genellikle, bakteriyel vajinoz veya birtakım sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan acidophilus, yalnızca yararlı bakterilerin artışını teşvik etmek amacıyla da kullanılmaktadır.

Kanıt

Belirli koşullar için acidophilus kullanımı üzerine yapılan araştırmalar şunları göstermektedir:

  • Bakteriyel vajinoz: Oral veya vajinal yolla alınan acidophilus takviyelerinin vajinal iltihaplanmanın tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, acidophilus içeren yoğurdun vajinaya uygulanmasının da etkili olabileceği belirtilmektedir.
  • Akciğer enfeksiyonları: Acidophilus, çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının sayısını ve şiddetini azaltmada rol oynayabilir.
  • Bazı ishal türleri: Antibiyotiklerle, acidophilus ve diğer özel lactobacillus formlarının kombinasyonunun birlikte kullanımı, özellikle C. difficile kaynaklı gözlenen kramp, şişkinlik ve ishal gibi semptomları azaltabilir. Ayrıca bu probiyotik formülasyonları, yatan hastalarda antibiyotik-ilişkili ishal ve C. difficile enfeksiyonu oluşumu riskini de düşürebilir.
  • Egzama: Gebeler, emziren anneler veya bebekler tarafından kullanılan oral acidophilus takviyelerinin, bebeklerde ve küçük çocuklarda egzama (atopik dermatit) oluşumunu azalttığı bildirilmektedir.

Acidophilus ürünleri, bileşimlerinde önemli farklılıklar içermekte ve bu da oldukça değişken sonuçlar görülmesine neden olmaktadır.

Sonuç Olarak

Genellikle güvenli

Acidophilus gibi probiyotiklere ilgi her geçen gün artmaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, acidophilus kullanımının zararlı etkilerinin oldukça az olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, kefir gibi fermente gıdaları içeren dengeli bir diyetin, kişiye yeterli miktarda “iyi” bakteri sağlayabildiği de bildirilmektedir.

Güvenlik ve yan etkiler

Acidophilus alımına bağlı görülebilen olası yan etkiler şunlardır:

  • Kabızlık
  • Gaz
  • Şişkinlik
  • Susama hissinin artması

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin, acidophilus gibi canlı bakterileri içeren bir takviye almadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

Bazı acidophilus ürünlerinin laktoz içerebileceği de laktoz intoleransı olan kişilerin özellikle hatırlaması gereken önemli bir konudur.

Etkileşimler

Acidophilus için bilinen önemli bir etkileşim yoktur.

Çevirmen: Mehtap Özkanlı

Editör: Kurtuluş Öztürk

Kaynak: Mayo Clinic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşmak Güzeldir:

İlginizi Çekebilir